Proje yöneticilerinin proje başarısızlığına yönelik algıları üzerine fenomenolojik bir araştırma
A phenomenological research on project managers' perceptions of project failure
  1. Tez No: 810458
  2. Yazar: ZEKERİYA AKINCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KONURALP SEZGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomik ve Sosyal Etki Değerlendirme Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Giderek zorlaşan rekabet koşulları, başarılı değişim programlarının temel araçlarından biri olan projelerin sayısını ve önemini artırmaktadır. Bununla ilişkili olarak projelerin etkili yönetimi ve buna ilişkin metodoloji ile standartlar ilgi görmektedir. Organizasyonlar projeler aracılığıyla arzu edilen hedeflere ulaşmayı denemektedir; bununla birlikte proje başarısızlığı yaygın bir fenomendir. Tamamen veya kısmen başarısızlıkla sonuçlanan projelerin organizasyonlara getirdiği mali yükün yüksek olduğu bilinmektedir. Bu araştırmanın amacı, proje yöneticilerinin projelerin başarısızlığına yönelik algılarını ve başarısızlık deneyimlerini incelemek, yaşanmış deneyimlerin ortak anlamını keşfetmektir. Bu doğrultuda nitel araştırma desenlerinden fenomenoloji kullanılmıştır. Araştırmanın amacına uygun olarak yirmi proje yöneticisi çalışma grubunu oluşturmuş; katılımcılarla derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilerek veri toplanmıştır. Veriler fenomenolojik analiz kullanılarak çözümlenmiştir. Bulgulara göre projelerin başarısında iletişim/koordinasyon yönetimi, risk ve belirsizlik yönetimi, bütçe ve maliyet yönetimi ve hedeflere ulaşma ön plandayken, proje başarısızlıklarında zaman yönetimi ve planlamada yaşanan sıkıntılara bağlı temalar öne çıkmaktadır. Çalışmada ortaya konan temalar literatür ışığında tartışılmış, başarısızlık deneyimine ilişkin bireysel farklılıkların tespitiyle bu fenomen betimlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The number and significance of projects as one of the key tools of effective change programmes have increased in response to increasingly challenging competitive conditions. In this regard, effective project management, as well as related methodologies and standards, are gaining popularity. Organizations strive to attain their goals through the delivery of projects; nevertheless, the occurrence of project failure is a prevalent phenomenon. The financial implications for organizations are substantial when projects meet complete or partial failure. The purpose of this study is to examine the perceptions and experiences of project managers towards the failure of projects and to discover the shared meaning of lived experiences. Phenomenology, a qualitative research design, was employed in this study. The study group consisted of twenty project managers, selected in accordance with the study's objectives. Data collection was carried out through in-depth interviews conducted with the participants. The data is examined using phenomenological analysis. Based on the research findings, it has been observed that effective project management is essential for achieving success in various aspects such as communication and coordination management, risk and uncertainty management, budget and cost management, and goal attainment. Conversely, project failures often stem from issues related to time management and deficiencies in the planning process. The study's findings were analyzed in relation to existing literature, and the phenomenon was elucidated by examining individual variations associated with the experience of failure.