Stage as the platform to discuss the dichotomy between self-interest and altruism in Tom Stoppard's Jumpers and The Hard Problem
Tom Stoppard'ın Jumpers ve The Hard Problem oyunlarında kişisel çıkar ve özgecilik arasındaki ikilemi tartışma platformu olarak sahne
  1. Tez No: 810459
  2. Yazar: FATMA ASLINUR OKAY ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA ELYILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bütün edebî başyapıtlar fikirlerle doludur. Bununla birlikte, modern tiyatro,“Düşünce Tiyatrosu”olarak adlandırılan yeni bir entelektüel kavramı ortaya koymuştur. Düşünce Tiyatrosu, karşıt fikirlerin farklı karakterler üzerinden hararetle sunulduğu bir tartışma oyunu türüdür. Bu türde eserler veren Tom Stoppard, sahneye eğlenceli düşünce deneyleri koymasıyla tanınan üretken bir çağdaş İngiliz oyun yazarıdır. Felsefi, bilimsel, politik ve sosyal konuları hararetli entelektüel sahne tartışmaları şeklinde sahnede sunar. Bir konuda iki karşıt sesi gösteren karakterlerle ortaya koyduğu dualite, eserlerinin özüdür. Bu tez, yazarın Jumpers ve The Hard Problem oyunlarında ele aldığı kişisel çıkar ve özgecilik arasındaki ikiliği incelemeyi amaçlamaktadır. Jumpers, Tanrı'yı ve İyiyi sorgulayan ve bilginin, insan davranışlarının ve değerlerinin temellerini ve sınırlarını araştıran felsefi bir oyundur. Özgeciliğin olasılığını değerlendirmekte ve bencil davranışın sonuçlarını sunmaktadır. The Hard Problem felsefi bir oyun olduğu gibi, aynı zamanda bir bilim oyunudur. Ele aldığı konular bakımından Jumpers'a benzer. Özgecil bir eylem ile bencil bir eylem arasında bir ayrım yapmaya çalışmakta; insan davranışını, ahlak, evrimsel biyoloji ve kişinin Tanrı ile ilişkisi açısından incelemektedir. Ahlak, her iki oyunun da merkezinde yer almakta ve sahne tartışmalarının çoğunun temelini oluşturmaktadır. Oyun yazarı, iyinin anlamını, insan niyetlerinin doğasını ve özgeci davranışların olasılığını sorgulamakta; iyinin ahlaki bir mutlak mı yoksa sosyal bir yapı mı olduğunu tartışmaktadır. Okura, tezin her iki tarafını da sunarken nörobilim, bilinç, evrimsel biyoloji, felsefe, Tanrı ve annelik konularını da ele almakta ve son kararı okuyucuya bırakmaktadır.
Özet (Çeviri)
All of the best literary masterpieces are filled with ideas. However, modern theatre has introduced a new concept of intellectual aspiration on stage that is referred to as“Drama of Ideas”. It is a type of discussion play in which opposing ideas are vigorously presented through different characters. Tom Stoppard is a prolific contemporary British playwright who is known to be putting entertaining thought experiments on the stage. He presents philosophical, scientific, political and social issues on the stage in the form of heated intellectual stage debates. Duality is the essence of his works, in which he creates characters demonstrating two opposing voices on an issue. This thesis aims to explore the dichotomy between self-interest and altruism with respect to Jumpers and The Hard Problem. Jumpers is a philosophical play that explores God and Good. It inquires the grounds and limits of knowledge, human behaviour and values. It searches the possibility of altruism and presents the outcomes of selfish behaviour. The Hard Problem is a science play as well as a philosophical play. It is similar to Jumpers in terms of the issues it tackles with. It tries to make a distinction between an altruistic act and a selfish act. It questions human behaviour with respect to evolutionary biology versus morality and a person's relation to God. It delves into human consciousness and the importance of subjective experience. Morality is at the heart of both plays, providing the basis of most of the stage discussions. Stoppard questions the meaning of good, the nature of human intentions and the possibility of altruistic behaviour. He analyses whether good is a moral absolute or a social construct. He engages with neuro-science, consciousness, evolutionary biology, philosophy, God and motherhood to present both sides of the argument and leaves his readers to come up with a conclusion of their own.