Neoadjuvan kemoterapi almış primer kemik sarkomlu hastalarda patolojik yanıtın ve sağkalımın görüntüleme tabanlı doku analizi yöntemi ile tahmini
Prediction of pathological response and survival to neoadjuvant chemotherapy by imaging-based tissue analysis method in patients with primary bone sarcoma
  1. Tez No: 810460
  2. Yazar: MELTEM KURŞUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR BUĞDAYCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı primer kemik sarkomlarında (Osteosarkom ve Ewing sarkomu) NAKT sonrası patolojik yanıt ile MRG tabanlı doku analizi yöntemi arasındaki korelasyon varlığını ortaya koymak ve genel-hastalıksız sağkalımı öngörmede bu yöntemin yerini değerlendirmektir. Yöntem: Çalışmamıza kalın iğne biyopsi sonrası Osteosarkom veya Ewing sarkomu tanısı konulan NAKT sonrası opere edilmiş olan 116 hasta dahil edildi. Hastaların tedavi yanıtı ameliyat sonrası patoloji spesimenlerine göre dört grupta değerlendirildi. Hastaların tedavi öncesi ve sonrası MRG incelemelerinden lezyonların T1, T2 ağırlıklı ve kontrastlı sekanslarına ait kesitler elde edildi ve lezyonlara ait doku analizi değerlendirilmesi yapıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 116 lezyondan 54'ünde (% 46,5) tedaviye patolojik iyi yanıt alınmıştır. Kontrastlı serilerden elde olunan doku analizi parametrelerinden AngScMom (p=0,01), InvDfMom (p=0,006), Entropy (p=0,02), DifEntrp (p=0,04) GLevNonU (p=0,03), LngREmph (p=0,004), ShrtREmp (p=0,007), Fraction (p=0,005) ve delta doku analizi parametrelerinden SumAverg (p=0,04), DifVarnc (p=0,03), LngREmph (p=0,04) değerleri ile NAKT yanıtı arasında istatiksel anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to reveal the correlation between the pathological response after NACT and MRI-based texture analysis method in primary bone sarcomas and to evaluate of this method in predicting overall-disease free survival. Methods: Our study included 116 patients who were diagnosed with Osteosarcoma or Ewing sarcoma after trucut biopsy and were operated after NACT. Treatment response was evaluated in four groups based on the postoperative pathology specimens.T1,T2-weighted and contrast enhanced sequences of the lesions were obtained from pre and post treatment MRI and texture analysis of the lesions was performed. Results: Among 116 lesions included in the study, 54 of them (% 46,5) had a good pathological response to treatment. A significant relationship was found between texture parameters AngScMom (p=0,01), InvDfMom (p=0,006), Entropy (p=0,02), DifEntrp (p=0,04) GLevNonU (p=0,03), LngREmph (p=0,004), ShrtREmp (p=0,007), Fraction values (p=0,005) - delta texture analysis parameters SumAverg (p=0,04), DifVarnc (p=0,03), LngREmph (p=0,04) values obtained from contrast enhanced images and NACT response.