İklim krizinin çalışma yaşamına etkileri bağlamında maden işçileri gözünden adil geçiş: Zonguldak örneği
A study on the effects of climate crisis on the worklife within the context of just transition from the miner's perspective: The case of Zonguldak
- Tez No: 810494
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERTER ORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma; iklim krizinin çalışma yaşamına etkileri bağlamında, fosil yakıtların kullanımına son verilirken işçi haklarının bu süreçte zarar görmemesi için dünyada ne gibi önlemler alındığını emek - çevre ekseninde adil geçiş örnekleriyle incelemektedir. Sosyal politika açısından; fosil yakıtların kullanımından vazgeçilmesi durumunda, bu sektörlerde çalışanların istihdam durumlarının ne olacağı bir sorun alanı olarak karşımıza çıkmaktadır. Tartışmasız geçiş sürecinden en fazla etkilenecek çalışma gruplardan biri kayıtlı ve kayıt dışı istihdam edilen maden işçileridir. Araştırmanın evrenini; madencilik mesleğiyle bir simge haline gelmiş olan Zonguldak ili kamu/özel maden işçileri oluşturmaktadır. Çalışma nitel olarak planlanmış ve derinlemesine görüşme tekniği kullanılmıştır. Bu yöntemin tercih edilmesinin nedeni maden işçilerinin işlerini kaybetme ihtimalleri karşısında nasıl tepki vereceklerinin ve planlanacak dönüşüm sürecindeki beklentilerinin ayrıntılı olarak açığa çıkarılma isteğidir. Maden işçilerinin konuya ilişkin beklenti ve görüşleriyle çalışmayı desteklemek ve farkındalık yaratmak çalışmanın temel amacıdır. Çalışmada elde edilen veriler ışığında maden işçilerinin, iklim krizine karşı duyarlı oldukları, yakın çevrelerinde iklim krizini hissettikleri lakin kömürün doğa üzerindeki kirletici etkisi karşısında“ekmek parası”olgusu gerçeğiyle karşı karşıya kaldıkları söylenebilir. Görüşmeye katılan maden işçilerinin çoğunluğu adil bir geçiş sürecinin olması durumunda, yeni ve yeşil işler için yeniden mesleki eğitime girmeye olumlu bakmaktadırlar. Türkiye'de adil bir geçişin mümkün olamayacağı görüşleri ilk izlenimler arasındadır.
Özet (Çeviri)
In the context of the effects of the climate crisis on working life, this study examines what kind of measures are taken around the world in order not to harm the workers rights while the phasing out the use of fossil fuels by presenting examples of Just Transition on the axis of labor and environment. Unemployment, which will be faced by those working in these sectors if the use of fossil fuel is abandoned, is a matter of discussion in terms of the Social Policy discipline. Undoubtedly, formally and informally employed miners are the classes that will be the most affected by this transition period. For this reason, the main center of this research is the miners working in both public and private sectors in Zonguldak province, which has come become the symbol of the mining industry in Turkey.The theoretical framework of the study was formed with the examples of the climate crisis and the Just Transition that are considered successful in the axis of labor-environment. The reason for choosing this method is the desire to reveal in detail how the miners will react to the possibility of losing their jobs and their expectations in the transformation process to be planned. The main purpose of the study is to support the study with the expectations and opinions of the mine workers on the subject and to raise awareness. In the light of the data obtained in the study, it can be said that mine workers are sensitive to the climate crisis, they feel the climate crisis in their immediate surroundings, but they are faced with the reality of the“bread money”phenomenon in the face of the polluting effect of coal on nature. The majority of miners who participated in the meeting are in favour of getting vocational training for new and green jobs in the event of a fair transition period. The views that a Fair Transition will not be possible in Turkey are among the first impressions.