Split kuaterniyon diziler ve seriler
Split quaternion sequences and series
- Tez No: 810628
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, (+,+,-,-) pseudo-metriğini kullanarak split kuaterniyon dizileri, yakınsaklık ve ıraksaklık kavramları üzerinde çalışılmıştır. Yakınsaklık için; split kuaterniyon dizilerin bileşenleri ile limit ve pseudo-norma göre limit olmak üzere iki tanım verilmiştir. Ayrıca, split kuaterniyon dizilerin özellikleri üzerine çalışılmış, split kuaterniyon dizilerin yakınsaklığı test edilmiştir. Ek olarak, split kuaterniyon seri tanımı verilmiş ve split kuaterniyon serilerin yakınsaklığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; split quaternion sequences, their convergence and divergence concepts were studied using the (+,+,-,-) pseudo-metric. For convergence; two definitions are given as limit with the components of split quaternion sequences and limit according to pseudo-norm. Also, the properties of split quaternion sequences were discussed and the convergence of split quaternion sequences was tested. In addition, the definition of the split quaternion series is given and the convergence of the split quaternion series is examined.