Yeni medya kaynaklı görsel kültür ürünlerinin ortaokul öğrencilerinin anlama becerisine etkileri: 7. sınıf Türkçe dersi eylem araştırması
The effects of new media-based visual culture products on secondary school students' comprehension skill: Turkish lesson in 7th grade action research
- Tez No: 810639
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel Kültür Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
“Görsel Çağı”olarak isimlendirilen bu çağda; çocuklar, yeni medya görselleriyle çok erken yaşlarda tanışmakta ve görsel kültürün etkisi altına girmektedir. Covid-19 salgınıyla birlikte çocukların evde geçirdikleri zaman artmış ve bu süreçte, görsel-çocuk arasındaki ilişki daha da pekişmiştir. Çocukların yeni medyada geçirdikleri sürenin hızla artması; çocukları, yeni medyanın olumsuz etkilerinden korumak için bilimsel çözüm yolları geliştirilmesi ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Bu araştırmada; öğrencilerin yeni medya kullanım alışkanlıklarıyla ilgili bulgulara ulaşmak, yeni medya kaynaklı görsel kültür ürünlerinin 7. sınıf öğrencilerinin anlama becerileri üzerindeki etkilerini ortaya koymak ve geliştirilen ders uygulamalarının öğrencilerin anlama becerisine olan katkısını bilimsel verilerle kanıtlamak amaçlanmıştır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden“eylem araştırması”deseniyle yürütülmüştür. Eylem araştırması, Edirne'de bir ortaokulda öğrenim gören 75 öğrenciyle gerçekleştirilmiştir. Öğretmen, eylem araştırmasında hem araştırmacı hem de uygulayıcı olarak görev almıştır. Araştırmada hem nitel hem de nicel veri toplama araçları kullanılmıştır. Yapılan eylem araştırması sonucunda; öğrencilerin ön test ve son test sınav puanları karşılaştırılmış ve ders uygulamalarının öğrencilerin görselleri anlama becerisi üzerinde olumlu ve anlamlı bir etki yarattığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this era, which is called the“Visual Age”; children are introduced to new media visuals at a very early age and come under the influence of visual culture. With the Covid-19 pandemic, the time children spend at home has increased and in this process, the relationship between visual and child has become even stronger. With the rapid increase in the amount of time children spend in new media, it has revealed the need to develop scientific solutions to protect children from the negative effects of new media. In this research; it is aimed to reach findings about students' new media usage habits, to reveal the effects of visual culture products derived from new media on the comprehension skills of seventh grade students and to prove the contribution of the developed course applications to students' comprehension skills with scientific data. This research was carried out by the action research study, one of the qualitative research designs. The action research was conducted with 75 students studying at a secondary school in Edirne. The teacher has taken part in the action research as both a researcher and a practitioner. Both qualitative and quantitative data collection tools were used in the research. As a result of the action research study, the pre-test and post-test exam scores of the students were compared and it was concluded that the course applications had a positive and significant effect on the students ability to understand visuals.