A qualitative sutdy on the practice of transformational leadership style for primary schools according to the teachers' perspective(Sample from Erbil)
Öğretmen bakışından ilköğretim okullarında dönüşümücü liderlik tarzının uygulanmasına ilişkin nitel bir araştırma (Erbil örneği)
  1. Tez No: 810802
  2. Yazar: SUZAN CHOLI KHALIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırma, 2021-2022 öğretim yılında Irak'ın Erbil ilindeki ilkokul yöneticilerini dönüşümcü liderlik stili açısından, öğretmen görüşlerine göre değerlendirmeyi amaçlamıştır. Dönüşümcü liderlik, son yıllarda okul yönetimi alanında üzerine odaklanılan liderlik stillerinden biridir. Vaka analizi Tarama modelinde desenlenen bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden fenomolojik yaklaşım kullanılmıştır. Çalışma grubu, Irak'ın Erbil ilinde ilkokullarda 2021-2022 öğretim yılında görev yapan 15 öğretmenden oluşmuştur. Verilerin toplanmasında yarı yapılandırılmış görüşme soruları kullanılmıştır. Görüşme formu literatür taramasına dayalı olarak geliştirilmiş ve form uzman görüşüne sunulmuştur. Uzmanların önerileri doğrultusunda forma son hali verilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde içerik analizi yapılmış, analiz sonucunda 14 tema tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, Erbil'de ilkokullarda görev yapan okul yöneticileri dönüşümcü liderlik tarzını yansıtmaktadır. Öğretmenlere göre, okul yöneticileri, ilkokulların amaçlarına ulaşmasını ve okulların gelişmesini istiyorlarsa, daha fazla dönüşümcü liderlik özellikleri taşımalı ve bu özelliklerini geliştirmelidir. Araştırmacı, bu çalışmadaki verileri inceledikten ve tartıştıktan sonra, Erbil ilkokul müdürlerinin dönüşümcü liderlik tarzını uygulayan öğretmenlerin bakış açısına ve okulları dönüştürmedeki rollerine dayanarak aşağıdaki sonuçları önermektedir: 1. Okul dönüşümü, bir müdürün daha fazla eğitmesini gerektirir ve daha fazla deneyim kazanmak 2. Okul dönüşümü, tüm öğrencilerin öğrenebileceği ve başarabileceğine dair derin ve sağlam bir inanca sahip bir müdür gerektirir. 3. Müdür, bu isteğini ortaya koymak için derin bir istek ve istekliliğe sahip olmalıdır. Bu uygulama inancının okul dönüşümünde nasıl gerekli olduğunun izini sürmek 4-Okul dönüşümü, derin bir vizyona ve bu vizyonu uygulama isteğine sahip bir müdür gerektirir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to investigate primary school administrators in Erbil, Iraq, in terms of transformational leadership style, according to teachers' opinions in the 2021-2022 academic year. Transformational leadership is one of the leadership styles that has been focused on in the field of school management in recent years. In this study, which was designed in the case study, the descriptive approach, one of the qualitative research methods, was used. The study group consisted of 15 teachers working in primary schools in the province of Erbil, Iraq, in the 2021-2022 academic year. Semi-structured interview questions were used to collect data. The interview form was developed based on the literature review and the form was presented to the expert opinion. The form was finalized in line with the suggestions of the experts. Content analysis was performed in the analysis of the data, and 14 themes were identified as a result of the analysis. According to the results of the research, school administrators working in primary schools in Erbil reflect the transformational leadership style. According to the teachers, if school administrators want primary schools to achieve their goals and schools to develop, they should have more transformational leadership characteristics and develop these characteristics. After studying and discussing the data in this study, the researcher proposes the following conclusions based on the Erbil primary school principals' practicing transformational leadership style teachers' perspective principals and their Role in transforming schools: 1. School transformation requires a principal to train more and gain more experience.2. School transformation requires a principal with a deep and grounded belief that all students can learn and achieve. 3. The principal must have a profound desire and willingness to manifest this desire. To trace the cycle of how this practice belief is essential in the school transformation 4-School transformation requires a principal with a profound vision and willingness to practice this vision.