Haberin cinsiyeti: Türkiye'de kadın gazeteciler
Gender of the news: Women journalists in Turkey
- Tez No: 810861
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİLER DURSUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
“... Türkiye'de kadın gazeteci olmak bir dezavantaj, yedek lastik olarak tutuluyorsunuz. Bu benzetmeye ek olarak erkek meslektaşlarımızdan daha düşük ücretlerle daha fazla çalışıyoruz. Annelikle ilgili haklarımızdan genellikle yararlanamıyoruz. Başımıza ne geleceğini de bilmiyoruz”(Müjgan Halis). İş dünyası da dahil olmak üzere toplumsal alanın her kesiminde olduğu gibi kadın çalışanların sayısı artmaktadır. Bu durum medya dünyası, özellikle de haber medyası için de geçerlidir, ancak genel yayın yönetmeni, temsilci, haber müdürü gibi karar verici konumlarındaki kadın sayısı hâlâ yetersizdir. Gazetecilik alanında artan kadın gazeteci sayısı, bu alandaki üst düzey karar alıcıların sayısına ters düşmektedir. Bu nasıl gerçekleşiyor? Kadın gazeteciler bu cinsiyetçi gazetecilik alanında hayatta kalmak için ne tür taktikler kullanıyorlar? Dahası, bu taktikler kadınların cinsiyetçi medya / gazetecilik alanının yapısını dönüştürmesine destek olabilir mi? Bu tez çalışmasında, gazetecilerin deneyimleri üzerinden bu sorulara yanıt bulmaya çalışılmıştır. Tez, 4 ila 40 yıldır gazetecilik alanında çalışan, farklı yaş gruplarından ve siyasi geçmişlerden 6 erkek ve 29 kadın gazetecinin deneyimleri üzerine hazırlandı. Gazeteci olarak yaşamlarını, gazetecilik ve alan hakkındaki genel düşüncelerini, cinsiyetçi haber odası kültürünü, alanda kadın olmayı analiz etmek için derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Tez, görüşülen kişilerin yanıtlarından yola çıkarak Türkiye bağlamında gazetecilik alanının, özellikle de haber merkezi kültürünün cinsiyetçi yapısını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
“... Being a female journalist is a disadvantage in Turkey, you are being kept as a spare tire. In addition to this analogy we work more than our male colleagues with lower wages. We generally do not enjoy our rights regarding motherhood. We also do not know what will happen to us? ”(Müjgan Halis, journalists). As it has been the same in every walks of the social sphere including business world, the number of women employees have been raise. This is also valid for the media world, especially the news media, however the number of women decision makers, i.e. editor in chiefs, representatives, news directors still lack. The growing number of women journalists in journalistic field is being adverse to the number of high level decision makers in the field. How is it happening? What kinds of tactics do the women journalists using to survive within this gendered journalistic field? Moreover, could these tactics support women to transform the structure of gendered journalistic field? Within this thesis, I tried to find answers to these questions through the experiences of journalists. The paper was prepared upon the experiences of 6 male and 29 female journalists form different age groups and political backgrounds who have been working in the field of journalism for 4 to 40 years. In depth interviews were conducted to analyze their life as journalists, the general thoughts about journalism and the field itself, gendered newsroom culture, being a woman in the field. Upon the responses of the interviewees the thesis draws the gendered structure of the journalistic field, especially the newsroom culture in the context of Turkey.