Laparoskopik histerektomilerde trendelenburg pozisyon süresinin kafa içi basıncına etkisinin ultrasonografik optik sinir kılıf çapı ölçümü ile değerlendirilmesi
In laparoscopic hysterectomies trendelenburg position time insideultrasonographic optics of the effect of pressurewith nerve sheath diameter measurement evaluation
  1. Tez No: 810956
  2. Yazar: HÜLYA GÜLOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Güloğlu H. Laparoskopi Histerektomilerde Trendelenburg Pozisyon Süresinin Kafa İçi Basıncına Etkisinin Ultrasonografik Optik Sinir Kılıf Çağı Ölçümü İle Değerlendirilmesi. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2023. Bu çalışmada total laparoskopik histerektomi yapılan hastalarda intraoperatif trendelenburg pozisyon süresinin intrakranial basınç artısşı üzerine etkisini optik sinir kılıf çapı ölçümü ile değerlendirmeyi amaçladık.Çalışmaya ASA fiziksel sınıflaması I-III olan,18 yaş üzeri kadın hastalar dahil edildi.bilinen kronik akciğer hastalığı,pulmoner ht,glokom,daha önce göz cerrahisi geçiren diyabetik retinopati,intrakranial kitle/hidrosefali,intrakranial operasyon,ASA IV,optik nörit,daha önce serebral operasyon geçmişi olan hastalar dışlandı.Genel anestezi ile elektif cerrahi planı olan hastalarda indüksiyon öncesi uyanıkken,indüksiyon sonrası,trendelenburg pozisyonundan sonraki 30.dk,60.dk,75.dk,90.dk ve vaka sonunda supine alındıktan 5 dk sonra her iki göz için ayrı ayrı aksiyal ve sagittal planda toplam 4 ölçüm alındı ve aritmetik ortalaması OSKÇ ortalama olarak kayıt edildi. Trendelenburg pozisyon süresi ile OSKÇ de anlamlı artış olduğu bulundu. Sonuç olarak total laparoskopik histerektomi yapılan hastalarda intraoperatif uygulanan trendelenburg pozisyon süresinin intrakranial basınca etkisi noninvaziv bir yöntem olan ultrasonografik optik sinir kılıf çapı ölçümü yapılarak takip edilebilir.
Özet (Çeviri)
Guloglu, H. Evaluation of the Effect of Trendelenburg Position Time on Intracranial Pressure in Laparoscopy Hysterectomies by Ultrasonographic Optic Nerve Sheath Age Measurement. Eskisehir Osmangazi University Faculty of Medicine Department of Anesthesiology and Reanimation Medicine Specialization Thesis, Eskisehir, 2023. In this study, we aimed to evaluate the effect of intraoperative trendelenburg position time on intracranial pressure increase in patients who underwent total laparoscopic hysterectomy, by measuring optic nerve sheath diameter. Female patients over 18 years of age with ASA physical classification I-III were included in the study. Known chronic lung disease, pulmonary hypertension, glaucoma, previous eye surgery diabetic retinopathy, intracranial mass/hydrocephalus, intracranial operation, ASA IV, optic neuritis, patients with previous history of cerebral operation were excluded. A total of 4 measurements were taken in the axial and sagittal planes for both eyes separately at the next 30.min., 60.min., 75.min., 90.min. and 5 minutes after taking the supine at the end of the case, and the arithmetic mean of the ONSD was recorded as the average. It was found that there was a significant increase in Trendelenburg position time and ONSD. In conclusion, the effect of intraoperative trendelenburg position time on intracranial pressure in patients who underwent total laparoscopic hysterectomy can be followed by ultrasonographic optic nerve sheath diameter measurement, which is a noninvasive method.