Tekstil fabrikalarında klimaların PC bilgisayar kullanılarak yapay sinir ağı metodu ile kontrolü
- Tez No: 105891
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞABAN ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Osman DOĞMUŞ ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TEKSTİL FABRIKALARINDAKI KLİMALARIN PC BİLGİSAYAR KULLANILARAK YAPAY SİNİR AĞI METODU İLE KONTROLÜ Osman DOĞMUŞ KSÜ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI DANIŞMAN : Yrd. Doç. Dr. Şaban ERGÜN Yıl: 2001 Sayfa : 92 JÜRİ : Doç.Dr. H. Rıza ÖZÇALIK Yrd.Doç.Dr. Fikret ANLI Yrd.Doç.Dr. Şaban ERGÜN Tekstil Fabrikalarında klima, üretimin her aşamasında çok önemlidir. İplik veya dokuma üretimi olsun, bu ürünlerin kalitesini ortamın nemi ve sıcaklığı büyük oranda etkilemektedir. Bu nedenle, Tekstil Fabrikalarındaki klima kontrolünün, hassas bir şekilde yapılması, üretimin kalitesi açısından çok önemlidir. Bu tez çalışmasında Tekstil Fabrikalarındaki klima sistemlerinin Yapay Sinir Ağı metodu ile kontrolü araştırılmıştır. Fabrikadaki iklimlendirme şartları incelenerek bilgisayara aktarabileceği anlaşılmıştır. Gerçek verilerin alınabilmesi için uzun bir dönem fabrikada ölçüm yapmak gerekmektedir. Bu nedenle tezin pratik çalışmasın da basit olarak tekstil fabrikası maketi kullanılmıştır. Bu set DAQ kartı yardımı ile bilgisayara bağlana bilmektedir. Yazılan Yapay Sinir Ağı metotlu bilgisayar programı ile bu set kontrol edilmiştir. Tekstil Fabrikalarındaki klima sistemlerinin, Yapay Sinir Ağı metodu ile kontrol edilebileceği sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Yapay Sinir Ağı, İklimlendirme, Klima
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Osman DO?MUŞ ABSTRACT iVISc THESIS THE CONTROL OF CLIMATIZATION SYSTEMS IN TEXTILE FACTORIES BY THE AID OF THE SYSTEM OF ARTIFICIAL NEURAL NETWORK METHOT BY USING PC Osman DO?MUŞ UNIVERSITY OF K.S.Ü INSTUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES DEPARTMENT OF ELEKTRİK&ELEKTRONİK ENGINEERING SUPERVISOR : Assist.Prof.Dr. Şaban ERGÜN Year: 2001 Pages : 92 JURY : Associate Prof.Dr. H. Rıza ÖZÇALIK Assist.Prof.Dr. Fikret ANLI Assist.Prof.Dr. Şaban ERGÜN Climatization is very important in every stage of production at textile factories. The humidity and temperature affect the quality of either thread or woven fabrics at a large scale. For this reason, the control of climatization must be done very precisely this is very important from the point of view of production's quality. In this study, the control of climatization systems in textile factories by the system of Artificial Neural Network Methot are researched. The control of climatization at factories are researched and it is possible to convey this data to the computers. In order to obtain real values long terms of study is necessary for this reason,- in the practical study of thesis a sample prototype of textile factory is used. This set can be connected to the computer by the aid of DAQ card.This set is controlled by the written Artificial Neural Network Methot computer programme. It is decided that climatization systems at textile factories can be controlled by Artificial Neural Network Methot. Key Words : Neural Network, climate, air conditioner [I