Determination and comparison of the relationship between COVID-19 and breast cancer, triple negative breast cancer and clear cell renal cell carcinoma by in silico approaches
COVID-19 ile meme kanseri, üçlü negatif meme kanseri ve berrak hücreli renal hücreli karsinom arasındaki ilişkinin in siliko yaklaşımlar ile belirlenmesi ve karşılaştırılması
- Tez No: 811094
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİNÇ AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
COVID-19 salgını, dünyanın dört bir yanındaki insanlar için önemli bir sağlık sorunu haline gelmiş ve dünya çapında yaklaşık 15 milyon kişinin şaşırtıcı bir şekilde hayatını kaybetmesine neden olmuştur. Kompleks ve kalıcı hastalıklara yakalanan bireyler, genel nüfusa kıyasla tipik olarak daha şiddetli COVID-19 semptomları sergilemektedir. Giderek daha fazla araştırma, COVID-19'un Üçlü-negatif meme kanseri (TNBC), meme kanseri ve berrak hücreli renal hücreli karsinom (ccRCC) hastaları için daha büyük bir tehdit oluşturduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, temel süreçleri açıklamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Çalışmamız, COVID-19'un etkisini artırabilecek COVID-19, TNBC, meme kanseri ve ccRCC patogenezinde paylaşılan moleküler yolları belirlemek için hesaplamalı yöntemler kullanmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada, GEO veri tabanından elde edilen genel veri kümeleri (GSE164805, GSE139038, GSE45498 ve GSE105261) analiz edilerek bir diferansiyel ekspresyon analizi (DEG) gerçekleştirilmiştir. Belirlenen DEG'ler, ortak DEG'leri, yolakları, merkez genleri, transkripsiyon faktörlerini (TF'ler) ve mikroRNA'ları (miRNA'lar) tanımlamak için ileri analize tabi tutulmuştur. Mevcut araştırma, hafif ve şiddetli COVID-19-TNBC hastalarında, hafif ve siddetli COVID-19-meme kanseri ve hafif ve şiddetli COVID-19-ccRCC hastalarında yaygın olarak ifade edilen hub genleri, miRNA'ları ve TF'leri başarıyla tanımlamıştır. Ayrıca, bu hasta gruplarında ortak mekanizmalar tanımlanmıştır. Ayrıca, orta ve şiddetli hastalığı olan TNBC ve ccRCC'li bireyler arasında potansiyel biyobelirteçler, mekanizmalar, COVID-19 miRNA'ları ve TF'lerindeki farklılıklarda fark edilebilir farklılıklar olduğu gözlemlenmiştir. Bu çalışma, COVID-19 hastaları ile üçlü negatif meme kanseri (TNBC) hastaları, COVID-19 hastalari ile meme kanseri hastalari ve ayrıca COVID-19 bireyleri ile ccRCC hastaları arasındaki mekanizmalar, biyobelirteçler, transkripsiyon faktörleri (TF'ler) ve mikroRNA'lardaki (miRNA'lar) potansiyel ortaklıklara ilişkin ilk araştırmayı temsil etmektedir. COVID-19 hastalığının ciddiyeti göz önünde bulundurulduğunda, araştırmamızın sonuçları, virüsle enfekte olan TNBC, meme kanseri veya ccRCC hastalarına bakım vermenin en iyi yollarına ışık tutabilir.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 epidemic has become a major health concern for people all around the world, resulting in a staggering death toll of nearly 15 million individuals worldwide. Individuals afflicted with intricate and persistent illnesses typically exhibit more severe symptoms of COVID-19 in comparison to the broader populace. More and more research suggests that COVID-19 poses a greater threat to individuals with Triple-negative breast cancer (TNBC) and clear cell renal cell carcinoma (ccRCC). However, further research is needed to explain the fundamental processes at play. Our study aims to use computational methods to identify molecular pathways shared in the pathogenesis of COVID, breast cancer, triple-negative breast cancer (TNBC), and cutaneous squamous cell carcinoma (ccRCC), all of which may increase the impact of COVID-19. The present study conducted a differential expression analysis (DEG) by analyzing public datasets (GSE164805, GSE139038, GSE45498, and GSE105261) that were obtained from the GEO database. The DEGs that were identified were subjected to further analysis in order to identify common DEGs, pathways, hub genes, transcription factors (TFs), and microRNAs (miRNAs). The present investigation has successfully identified hub genes, miRNAs, and TFs that are commonly expressed in mild and severe COVID-19-TNBC patients, mild and severe COVID-19-breast cancer patients and mild and severe COVID-19-ccRCC patients. Additionally, shared mechanisms have been identified in these patient groups. It was also observed that there exist discernible dissimilarities in potential biomarkers, mechanisms, Differences in COVID-19 miRNAs and TFs between individuals with TNBC, breast cancer and ccRCC with moderate and severe disease. This study represents the inaugural investigation into the potential commonalities in mechanisms, biomarkers, transcription factors (TFs), and microRNAs (miRNAs) between patients with COVID-19 and those with triple-negative breast cancer (TNBC) and breast cancer. Furthermore, between COVID-19 individuals and those who have ccRCC. Taking into mind the severity of the COVID-19 sickness, the results of our research may provide light on the best ways to care for patients with TNBC, breast cancer or ccRCC who are also infected with the virus.