Ameliyat öncesi korku ve kaygı düzeyinin ameliyat sırasındaki yaşam bulgularına etkisi
The effect of preoperative fear and anxiety level on vital findings during
- Tez No: 811121
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENNUR KULA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırma ameliyat öncesi korku ve kaygı düzeyinin ameliyat sırasındaki yaşam bulgularına etkisini belirlemek amacı ile tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde gerçekleştirildi. Örneklemi Adana ilindeki bir üniversite hastanesine Mart - Haziran 2020 tarihleri arasında genel cerrahi kliniğine 141 elektif başvuru yapan hasta oluşturdu. Veri toplamada, araştırmacılar tarafından literatür incelenerek oluşturulan“Hastaların Tanıtıcı, Cerrahi Girişim Bilgi ve Yaşam Bulgularını Değerlendirme Formu”, kısa ve uzun dönem alt boyutlarından oluşan“Cerrahi Korku Ölçeği”ve“Durumluluk-Süreklilik Kaygı Ölçeği”kullanıldı. Bu çalışmada ameliyat öncesi hastaların toplam cerrahi korku (20,1±4,6) ve kaygı düzeyleri (36,6±3,2) düşük bulundu.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in a descriptive and relationship-seeking type in order to determine the effect of preoperative fear and anxiety on vital signs during surgery. The sample consisted of 141 elective patients who applied to the general surgery clinic at a university hospital in Adana between March and June 2020. In data collection, the“Patient's Introductory, Surgical Intervention Information and Vital Signs Evaluation Form”, which was created by the researchers by examining the literature, the“Surgical Fear Scale”consisting of short and long-term sub-dimensions, and the“State-Trait Anxiety Scale”were used. In this study, total surgical fear (20.1±4.6) and anxiety levels (36.6±3.2) were found to be low in the preoperative patients.