Proximal homotopy of proximal continuous functions
Yakın sürekli fonksiyonların yakın homotopisi
- Tez No: 811271
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANE VERGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
“Proximal Homotopy Of Proximal Continuous Functions”adlı tez çalışmasında, homotopi kavramı uzayda tanımlı sürekli fonksiyonlar arasında sürekli bir deformasyonu mümkün kılan dönüşümlerdir. Halı hazırda tanımlanmış bu dönüşümlerin belli başlı özellikleri literatürde mevcut olmasının yanı sıra, eksikliklerinin tamamlanması bu tez çalışmasında hedeflenmiştir. Ayrıca yeni teoremler ve sonuçlar elde edilmesi planlanmıştır. Böylece bu tez çalışmasında ilk bölümde literatür taraması yaptık ve yakınsal ve betimsel homotopi teorisi ile yakınsal ve betimsel sabit nokta teoremlerini ele aldık. Tezin ikinci bölümü orijinal çalışmamızı içermektedir. İkinci bölüm altı alt başlıktan oluşmuştur. Bu başlıklar altında yakın (betimleyici) homotopi, yakın (betimleyici) yol homotopi, yakın (betimleyici) deformasyon retrakt ve yakın (betimleyici) homotopi döngüleri, konumsal ve betimsel anlamda sabit nokta teoremleri ile ilgili yeni teorem ve sonuçlar elde ettik. Ek olarak, yakınsal (betimleyici) evrensel fonksiyonlar olan yeni fonksıyon türlerini tanıttık, (betimleyici) yaklaşık sabit küme özelliği ile yakınsal (betimleyici) evrensel fonksiyonlar arasındaki bağlantıyı inceledik.
Özet (Çeviri)
In this thesis entitled“Proximal Homotopy of Proximal Continuous Functions”, the concept of homotopy is a transformation that enables a continuous deformation between continuous functions defined in space. In addition to the fact that the main features of these already defined transformations are available in the literature, it is aimed to complete the deficiencies in this thesis. In addition, it is planned to obtain new theorems and results. Thus, in the first part of this thesis, we searched the literature and discussed the proximal and descriptive homotopy theory and the proximal and descriptive fixed point theorems. The second part of our thesis includes our original work. The second part was from the sub-heading. Under these headings, we have obtained new theorems and results about spatial (descriptive) homotopy, spatial (descriptive) path homotopy, spatial (descriptive) deformation retract, fixed point theorems in spatial and descriptive terms. In addition, we introduced new types of functions, which are proximal (descriptive) universal functions, and examined the link between the spatial (descriptive) approximate fixed set property and spatial (descriptive) universal functions.