Çocuklarda akut spontan ürtikerin kronik spontan ürtikere progresyonunda etkili olabilecek faktörlerin araştırılması
Investigation of the factors affecting the progression of acute spontaneous urticaria to chronic spontaneous urticaria in children
  1. Tez No: 811463
  2. Yazar: ERCAN ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ARIK YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Ürtiker fiziksel bir tetikleyici olmadan altı haftadan kısa sürerse akut spontan ürtiker (ASÜ); uzun sürerse kronik spontan ürtiker (KSÜ) olarak tanımlanır. Klinik görünüm olarak aynı, süre olarak farklı olan bu iki tablo patogenez, tetikleyici ve prognoz açısından da farklılık gösterir. Çocuklarda akut olarak başlayan ürtikerin neden bazı çocuklarda altı hafta ile sınırlandığı, bazı çocuklarda kronikleştiği ile ilgili veriler oldukça sınırlıdır. Bu çalışmamızda ASÜ ile başvuran çocuklarda ürtikerin kronikleşme oranının ve bu duruma etki edebilecek klinik ve laboratuvar faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla Pamukkale Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Poliklinikleri ve Çocuk Acil Servisine, 1 Mart 2022 ve 1 Mart 2023 tarihleri arasında ürtiker ile başvuran ve ASÜ tanısı alan 18 yaşından küçük hastalar çalışmaya dahil edildi. Başvuruda hastaların tüm demografik ve klinik özelliklerinin yanı sıra süre, tetikleyici, ürtiker aktivite skoru (ÜAS) gibi ürtiker ile ilişkili özellikler kaydedilerek KSÜ patogenezi ve prognozunda etkili olabilecek laboratuvar parametreleri için kan alındı. Başvurudan itibaren birinci ve altıncı haftanın sonunda telefon görüşmeleri ile hastaların ürtikerlerinin devam edip etmediği sorgulandı. Altıncı haftanın sonunda ürtikeri devam eden hastalar KSÜ tanısı aldı. Kronik spontan ürtiker ve ASÜ tanısı alan hastaların başvurudaki klinik ve laboratuvar özellikleri karşılaştırıldı. Toplam 211 (%53 kız) hastanın başvuru yaşları ortanca 6,2 yıldı (çeyrekler arası aralık 3,4-10,3). Başvuruda ÜAS ortanca değeri 3'tü (çeyrekler arası aralık 2-4). Altıncı haftanın sonunda toplam ürtiker süresi altı haftadan kısa süren 204 (%96,7) hasta ASÜ; altı haftadan uzun süren 7 (%3,3) hasta ise KSÜ kabul edildi.
Özet (Çeviri)
Urticaria is defined as acute spontaneous urticaria (ASU) if it lasts less than six weeks without a physical trigger and chronic spontaneous urticaria (CSU) if it lasts longer. These two conditions, which have the same clinical presentation but different duration, differ in terms of pathogenesis, triggers, and prognosis. There is limited data on why urticaria, which starts acutely in children, is limited to six weeks in some children and becomes chronic in others. In this study, we aimed to investigate the rate of CSU in children presenting with ASU, and the clinical and laboratory factors that may affect CSU. For this purpose, patients younger than 18 years of age who were admitted to Pamukkale University Pediatrics Outpatient Clinics and Pediatric Emergency Department between March 1, 2022, and March 1, 2023, with urticaria and diagnosed with ASU were included in the study. On admission, all demographic and clinical characteristics of the patients, as well as urticaria-related features such as duration and possible trigger of urticaria and urticaria activity score (UAS) were recorded. A blood sample was collected for the laboratory parameters that may be effective in the pathogenesis and prognosis of CSU. At the end of the first and sixth week after admission, the patients were questioned whether their urticaria persisted or not via telephone interviews. Patients with persistent urticaria were considered as CSU at the end of the sixth week. The clinical and laboratory characteristics at the presentation of the patients with CSU and ASU were compared. The median age and UAS value at the presentation of 211 (53% female) patients were 6.2 years (interquartile range 3.4-10.3) and 3 (interquartile range 2-4), respectively. At the end of the sixth week, 204 (96.7%) patients with a total duration of urticaria of fewer than six weeks were considered as ASU, and 7 (3.3%) patients with a total duration of urticaria of more than six weeks were considered as CSU. Urticaria activity score at admission was similar in the CSU and ASU groups.