Ortopedi ve travmatoloji ameliyatı geçiren çocuklarda ağrının azaltılmasında çevrimiçi oyun, soğuk uygulama ve plasebonun etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of online games, cold applications and placebo in reducing pain in children undergoing orthopedic and traumatology surgery
- Tez No: 811627
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Pediatric Surgery, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Araştırma, 7-12 yaş arası çocuklarda ortopedi ve travmatoloji ameliyatı sonrası ağrının azaltılmasında soğuk uygulama, çevrimiçi oyun ve plasebonun etkisini incelemek amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, Ağustos 2021 – Nisan 2022 tarihlerinde İstanbul'da bir eğitim araştırma hastanesinin ortopedi servislerinde yatan, örneklemini ise çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan 160 çocuk (40 plasebo, 39 soğuk uygulama+çevrimiçi oyun, 42 soğuk uygulama ve 40 çevrimiçi oyun grubu) oluşturdu. Soğuk uygulama grubunun ameliyat bölgesine 20 dakika boyunca soğuk jel paket, çevrimiçi oyun grubuna 20 dakika boyunca oynamak istediği çevrimiçi oyun, soğuk uygulama+çevrimiçi oyun grubuna 20 dakika boyunca her iki girişim birlikte, plasebo grubuna ise bir kez 2 cc %0.9 serum fizyolojik intravenöz yolla uygulandı. Girişim öncesi ve nonfarmakolojik girişime başlandıktan sonra 10., 20. ve 40. dakikada çocuk ve ebeveyn birbirlerinden bağımsız olarak Vizüel Analog Ağrı Skalası ile ağrı değerlendirmesi yaptı. Ağrı değerlendirme zamanlarında fizyolojik parametreler (vücut ısısı, kalp tepe atımı, solunum sayısı ve oksijen satürasyonu) de değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
A randomized controlled experiment was conducted to study the effects of cold application, online gaming, and placebo on reducing postoperative pain in children aged 7-12. The research took place at an orthopedic hospital in Istanbul from August 2021 to April 2022. The study included 160 children who met the criteria and were divided into four groups: placebo (40 children), cold application + online gaming (39 children), cold application (42 children), and online gaming (40 children). The cold application group received a 20-minute cold gel pack, the online gaming group played games for 20 minutes, and the cold application + online gaming group received both interventions. The placebo group received a saline solution through intravenous administration. Pain assessments using the Visual Analog Scale were conducted independently by the children and their parents before and at 10th, 20th, and 40th minutes after the intervention. Physiological parameters such as body temperature, heart rate, respiratory rate, and oxygen saturation were also evaluated.