Farklı disiplinlerden gelen sanatçıların seçili işleri bağlamında 2000 sonrası Türk performans sanatına bakış
Turkish performance art in the 2000s in the context of selected works of artists from different disciplines
- Tez No: 811737
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜNİP MELİH KORUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Drama ve Oyunculuk Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sahne Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Farklı disiplinlerden gelen sanatçıların işlerinin, üretimlerinin 2000'li yıllar sonrası Türk performans sanatçılarının işlerine nasıl yansıdığı ve değişerek dönüşüm gösterdiğinin incelendiği bu tez çalışmasında, performans sanatının 2000 sonrası Türk performans sanatı içerisindeki gelişmelerine açıklık getirebilmek amaç edinilmiştir. Performans sanatının nasıl ortaya çıkmış olduğuna dair süreçler incelenmiş olup geçirmiş olduğu değişimler anlatılmıştır. Performans sanatı 1960'lı yıllar itibarı ile ortaya çıkan, izleyicinin önünde canlı bir şekilde gerçekleştirilen bir sanat biçimi olmuştur Disiplinlerarası olması özelliği ile dikkat çeken performans sanatı, içerisinde birçok düşünce, felsefe ve ideolojiyi barındırmaktadır. Tarihi açıdan bakıldığında, performans sanatının ilk örneklerine 1900'lü yıllar itibarı ille Fütürizm akımının önderliğinde gerçekleşen“Fütürist Akşamlar”da rastlanmış olup devamında ise Dadaizm hareketinde Cabaret Voltaire'de sahnelenen şiir, müzik, dans gibi teatral etkinlikler ile kendine yer bulmuştur. Performans, kavram olarak 'performative' ilk olarak 1955 yılında John L. Austin tarafından kullanılmıştır. Performans sanatı, sanatçının arzularını, tutkularını, öfkesi, siyasi düşüncesi gibi konuları bedeni aracılığıyla seyirciye aktardığı bir sanattır. Batı'da başlamış olan performans sanatı, Türkiye'de 1990'lı yıllar itibarı ile Adnan Çoker ve öğrencilerinin önderliğinde yapılan çalışmalar doğrultusunda etkilerini göstermeye başlamıştır. 2000 öncesi 1990'lı yıllar ile başlayarak Türkiye'de performans sanatının Batı'dan gelen düşünceler ve üretimler doğrultusunda yapılan çalışmalar ve Türk performans sanatında nasıl bir bellek oluşturduğuna dair incele ve araştırmalara tez içerisinde değinilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, which examines how the works and the productions of artists from different disciplines are reflected in the works of Turkish performance artists of 2000s and how they change and transform, it is aimed to clarify the developments of performance art in Turkish performance art scene after the year 2000. The process of the emergence of performance art is examined and the changes it has undergone are explained. Performance art has been a form of art that has emerged in the 1960s and is performed lively in front of the audience. Performance art, which draws attention with its interdisciplinary feature, contains various thoughts, philosophies and ideologies. From a historical point of view, the very first examples of performance art is“Futurist Evenings”, which took place with the heavy influence of Futurism movement in the 1900s and then found its place in the Dadaism movement with theatrical activities such as poetry, music and dance staged in Cabaret Voltaire. The term“performative”was first used by John L. Austin in 1955. Performance art is a form of art in which the artist conveys his/her desires, passions, anger, political thoughts to the audience through his/her body. Performance Art, which debuted in the West, started to show its effects in Turkey as of the 1990s, in line with the studies carried out under the leadership of Adnan Çoker and his students. This study deals with the researches about how performance art in Turkey has created a memory in Turkish performance art, as well as the studies carried out in line with the ideas and productions from the West, as of 1990s.