Eğitim bilişim ağı (EBA) platformunda sunulan ortaokul matematik derslerinin açık uçlu sorular ve farklı çözüm yolları açısından incelenmesi
An examination of the secondary school mathematics courses offered on the education information network (EBA) platform in terms of open-ended questions and different solution methods
- Tez No: 811739
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN BİNGÖLBALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı EBA uzaktan eğitim platformunda sunulan ortaokul matematik 7. Sınıf derslerinin içeriğinde kullanılan soruların türlerinin ve bu sorular için kullanılan farklı çözüm yollarının incelenmesidir. Bu amaçla sorular; açık uçlu sorular ve kapalı uçlu sorular kategorileri açısından analiz edilmiştir. Açık uçlu sorular sonlu değişken çok doğru cevaplı sorular ve sonsuz doğru cevaplı sorular alt kategorilerinde; kapalı uçlu sorular ise tek doğru cevaplı sorular ve belirli çok doğru cevaplı sorular alt kategorilerinde ayrıca incelenmiştir. Soruların çözümleri ise tek çözüm yolu, iki çözüm yolu ve üç veya daha fazla çözüm yolu kategorilerinde incelenmiştir. Araştırma kapsamında birden fazla cevabı olan soruların olası farklı cevaplarının sunulma durumu da incelenmiştir. Bu doğrultuda 7. sınıf seviyesindeki 68 EBA ders videosu amaçlı örnekleme yöntemi ile seçilmiş, seçilen dersler izlenmiş ve derslerde çözülen sorular oluşturulan kavramsal çerçeve aracılığıyla analiz edilmiştir. Elde edilen tüm bulgular birlikte değerlendirildiğinde, derslerdeki soruların %2,89'unun açık uçlu sorulardan, %97,11'inin ise kapalı uçlu sorulardan oluştuğu görülmüştür. Açık uçlu soruların alt kategorisindeki sonlu değişken çok doğru cevaplı sorular tüm soruların%2,57'sini oluştururken; sonsuz çok doğru cevaplı sorular tüm soruların %0,32'sini oluşturmaktadır. Kapalı uçlu soruların alt kategorileri incelendiğinde ise tüm soruların %97,11'inin tek doğru cevaplı sorular olduğu ve çalışma kapsamında belirli çok doğru cevaplı soruların kullanılmadığı görülmüştür. Soruların farklı çözüm yollarının kullanılmasına ilişkin yapılan inceleme sonucunda ise soruların %89,14'lük kısmı tek çözüm yolu ile, %10,24'lük kısmı 2 çözüm yolu ile ve %0,62'si ise 3 veya daha fazla çözüm yolu ile çözüldüğü görülmüştür. Sonuç olarak EBA platformunda sunulan derslerde açık uçlu soruların ve farklı çözüm yöntemleri kullanımının oldukça kısıtlı olduğu görülmüştür..
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the types of questions used in the content of the 7th grade secondary school mathematics courses offered on the EBA distance education platform and the different solution methods used for these questions. For this purpose, the questions were analysed in terms of open-ended questions and closed-ended questions categories. Open-ended questions were analysed under the subcategories of questions with finite variable multiple correct answers and questions with infinite correct answers; closed-ended questions were analysed under the subcategories of questions with single correct answer and questions with certain multiple correct answers. The solutions of the questions were analysed in the categories of one solution way, two solution ways and three or more solution ways. The presentation of possible different answers to questions with more than one answer was also analysed. In this direction, 68 EBA course videos at the 7th grade level were selected by purposive sampling method, the selected lessons were watched and the questions solved in the lessons were analysed through the conceptual frameworks. When all the findings were evaluated together, it was seen that only 2.89% of the questions in the lessons were open-ended questions and 97.11% were closed-ended questions. In the sub-category of open-ended questions, questions with finite variable multiple correct answers constituted 2.57% of all questions, while questions with infinite multiple correct answers constituted 0.32% of all questions. When the subcategories of closed-ended questions were analysed, it was seen that 97.11% of all questions had single correct answer questions and certain multiple correct answer questions were not used in the observed lessons. With regard to the use of different solution methods for the questions, the findings show that 89.14% of the questions were solved with one solution method, 10.24% with two solution methods and only 0.62% with three or more solution methods. As a result, it was seen that the use of open-ended questions and different solution methods in the lessons presented on the EBA platform is very limited.