Çalışanların dijital dönüşüme bakış açısının, motivasyon ve performansa etkisi
The effect of employees' perspective on digital transformation on motivation and performance
  1. Tez No: 811741
  2. Yazar: EMEL DOĞAN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL ERDİRENÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Dünya genelinde büyük bir hızla gelişme gösteren dijital çağ, tüm sektörlerde dijital dönüşüm yaşanmasına yol açmaktadır. Dijital çağın gereği her alanda yaşanılan bu hızlı dönüşüme işletmelerde ayak uydurmak zorundadırlar. Dijital çağın işletmelere sağladığı çeşitli avantajların yanı sıra Covid-19 pandemi süreci gibi beklenmeyen etkenler sürdürülebilirlik için dönüşümün artık bir tercih değil zorunluluk olduğunu göstermiştir. Sürdürülebilirlik için işletmelerde dijitalleşme temelli bir dönüşüm yol haritası belirlenmesi, tüm iş süreçlerinin ve tüm paydaşlarla ilişkilerin revize edilmesi gerekmektedir. İç paydaşlar olan çalışanların tüm iş süreçlerinde aktif olabilmeleri için dijital dönüşüme bakış açılarının belirlenmesi gerekmektedir. Eksikliklerin belirlenerek tamamlanması ile çalışan motivasyonunun ve performanslarının arttırılması sayesinde, sürdürülebilir rekabet üstünlüğü sağlanmasına destek olunabilecektir. Bu araştırmada işletme çalışanlarının dijital dönüşüme bakış açısının, motivasyon ve performansa etkisi araştırılmıştır. Araştırmaya 350 beyaz yakalı çalışan katılım sağlamıştır. Temel amaca bağlı olarak araştırma modeli ve hipotezleri oluşturulmuştur. Temel amaç doğrultusunda Bolu İlinde faaliyet gösteren Sanayi ve Ticaret Odası'na kayıtlı işletmelerden nicel araştırma yöntemi tekniklerinden anket tekniği ile veriler toplanmıştır. SPSS programı ile veriler analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda araştırma başında geliştirilen hipotezlerin doğru olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın neticesinde dijital dönüşümün çalışanların motivasyon ve performanslarına pozitif yönde etki ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The digital age, which is developing rapidly around the world, leads to have digital transformation in all sectors. As a requirement of the digital age, businesses also have to keep up with this rapid transformation occurred in all areas. In addition to the various advantages that the digital age provides to businesses, unexpected factors such as the Covid-19 pandemic process have demonstrated that transformation for sustainability is no longer a choice but a necessity. Determination of a digitalization-based transformation roadmap in businesses and revision of all business processes and relations with all stakeholders are necessary for sustainability. Determination of employees', who are internal partners, perspectives on digital transformation is necessary to be able to be active in all business processes. Providing a sustainable competitive advantage can be supported through determining and correcting the deficiencies in conjunction with increasing employee motivation and performances. In this research, effect on motivation and performance of employees' perspectives on digital transformation was investigated. 350 white collar employee participated in the research. The research model and hypotheses were formed depending on the main purpose. In accordance with the main purpose, data were collected from the registered processes on the Chamber of Industry and Commerce which is operating in the province of Bolu, with the survey technique, which is one of the quantitative research method techniques. Data were analyzed via the SPSS program. In line with the findings obtained, it has been detected that the hypotheses developed at the beginning of the research are correct. As a result of the research, it has been seen that digital transformation has a positive effect on the motivation and performance of the employees.