Türk savunma sanayi politikasının tarihsel dönüşümü: Milli teknoloji hamlesi
Historical transformation of Turkish defense industry policy: The national technology move
  1. Tez No: 811944
  2. Yazar: MUHAMMED ŞÜKRÜ KARAKEÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Public Administration, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Savunma sanayi, devletlerin politika ve ekonomide gücünü belirleyen temel unsurlardan birisi olmuştur. Devletler kendi milli egemenliklerini korumak ve hedeflerine ulaşmak için milli güç unsurlarını etkili bir şekilde kullanmakta ve bu doğrultuda önemli politikalar geliştirmektedir. Türk savunma sanayisinin temeli Osmanlı İmparatorluğu'nun yükselme dönemine kadar dayanmaktadır. Savunma sanayisinin köklü bir geçmişe sahip olmasına rağmen Türkiye, uzun yıllar boyunca savunma gereksinimleri doğrultusunda ihtiyaç duyduğu teçhizat ve ana silah sistemlerinin büyük çoğunluğunu, milli savunma sanayisi yerine, batılı ülkelerin askeri yardımları, hibeleri ve kredileriyle karşılamaya çalışmıştır. 1974 yılında gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekâtı sonucunda, Türk müttefik devletlerin Türkiye'ye uygulamış olduğu ambargolar, Türk savunma sanayisini olumsuz etkilemiş, bu nedenle Türkiye kendi savunma sanayisi geliştirme ve güçlendirme çalışmalarına hız vermiş, böylece dışa bağımlılığı en aza indirerek yerli bir savunma sanayisinin kurulması hedeflenmiştir. Bu hedefler doğrultusunda gerekli somut adımlar atılmıştır. Bu çalışmada ise Türk savunma sanayi politikasının tarihsel dönüşümü“Milli Teknoloji Hamlesi”kapsamında incelenmiş ve bu kapsamda atılan somut adımlar irdelenmiştir. Ayrıca“Milli Teknoloji Hamlesi”hareketinin toplum tarafından benimsenmesi için yapılan TEKNOFEST etkinliğine de ayrıntılı bir şekilde yer verilmiştir. Çalışmada, Türkiye'nin geçmişte savunma sanayi alanında maruz kaldığı ambargoların kendi savunma sanayisinin gelişmesinde ve büyümesinde etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The defense industry has been one of the most fundamental determinants of the power of states in politics and economy. States effectively use and develop national policies to maintain their national sovereignty and achieve their objectives. The foundation of the Turkish defense industry dates back to the height of the Ottoman Empire. Although the defense industry has a long history of its own, Türkiye has for many years sought to fulfill the vast majority of its defense related equipment and main weapons systems, rather than the national defense industry, with military aid, grants and loans from western countries. As a result of the Cyprus Peace Operation carried out in 1974, the embargoes imposed on Türkiye by the Turkish allied states had a negatively affected the Turkish defense industry. For this reason, Türkiye has stepped up its own defense industry development and strengthening, which is aimed at establishing a domestic defense industry by minimizing dependence on external affairs. Accordingly this target, necessary concrete steps have been taken. This study examined the historical transformation of Turkish defense industry policy in the context of the“National Technology Move”and examined concrete steps in this context. It also detailed the“TECHNOFEST”event for community adoption of the“National Technology Movement”movement. The study concluded that embargoes Türkiye has experienced in the past in the field of defense industry were instrumental in the development and growth of its own defense industry.