Clientelist relations in urban sphere: A Turkish case
Kentsel alanda kollamacı ilişkiler: Türkiye örneği
- Tez No: 82197
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KOREL GÖYMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
öz KENTSEL ALANDA KOLLAMACI İLİŞKİLER: TÜRKİYE ÖRNEĞİ Şahin, S. Zafer Yüksek Lisans, Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Korel Göymen Temmuz 1999, 254 Sayfa Bu çalışmanın amacı, özellikle gelişmekte olan ülkelerin kentsel alanlarında oldukça yoğun bir biçimde izlenebilen kollamacı (Clientelist) ilişki biçimlerinin kentsel siyasal alan içindeki yerini vurgulamaktır. Bu çerçevede, kentsel alanda; özellikle informal siyasal alan, hayatta kalma (survival) mekanizmaları ve kent fakirleri ile kent göçmenlerinin kentle bütünleşme süreci gibi gelişmekte olan ülke kentlerine özgü kavram ve süreçlerle birliktedüşünüldüğünde, kollamacılığm kentsel siyasal alanın çözümlenmesine olası katkıları araştırılmaya çalışılmıştır. Bu çalışma kapsamında, özellikle Türkiye örneği üzerinde kollamacı ilişkilere dayalı kuramlar sınanmaya çalışılmıştır. Bu amaca yönelik olarak Ankara Mamak İlçesinde bir gecekondu mahallesinde, bireylerin siyasal davranış kalıplarım ve kollamacı ilişkileri kullanmaya olan eğilimlerini saptamaya yönelik bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, örnek alandaki bireylerin merkezi ve yerel siyasal alan ve bürokratik örgütlerine karşı tutumları, herhangi bir sorunla karşılaştıklarında başvurduktan merciler ve siyasal davranış biçimleri incelenmiştir. Özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin kentsel siyasal alanlarının analizinde kollamacılığm ve kollamacı ilişkilerin önemli bir yeri olduğu ve siyasal alanın bireyselleşmiş siyasetin bir uzantısı olduğu savının doğruluğu sınanmaya çalışılmıştır. Anahtar kelimeler Hami-adamı İlişkileri, Hamicilik, Kollamacılık, Parti Menfaatini Kollamacılık, Parti Mekanizmaları, Aracılık, Kentsel Kollamacılık, Kentsel Aracılık, Kentsel Parti Mekanizmaları, Kent Fakiri, Kentsel Rant, Kent Göçmeni, Ticari ve Spekülatif Kent Girişimciliği. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CLIENTELIST RELATIONS IN URBAN SPHERE: A TURKISH CASE Şahin, S. Zafer M.S., Department of Urban Policy Planning and Local Governments Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Korel Göymen July 1999, 254 pages The aim of this study is to emphasize the place of clientelist relations, which can be observed intensely in urban areas of developing countries, in the urban political sphere. In this context, in urban sphere; considered together with some concepts and processes unique to developing countries like the informal political sphere, survival mechanisms, and process of adaptation for urban poor inand urban migrants, possible contributions of clientelism to the understanding of urban political sphere, is tried to be researched. Within this study, theories of clientelism are tested in the Turkish context. For this purpose, a research was conducted in a squatter neighborhood of Mamak District in Ankara, in order to analyze individuals' political behavior and tendencies to use clientelistic mechanisms. In this research, attitudes of individuals towards central, local political areas and bureaucracies and their responses when they face a problem are investigated. The hypothesis to be tested is that, in especially urban areas of developing countries like Turkey, clientelist relations have an important place in the political sphere and are continuation of personalistic politics. Key words and phrases: Patron-client Relations, Patronage, Clientelism, Party-Directed Patronage, Party Machines, Brokerage, Urban clientelism, Urban brokerage, Urban Political Machines, Urban Poor, Urban Rent, Urban Migrants, Commercial and Speculative Urban Entrepreneurs. IV