Eustigmaeus absens (Acari: stigmaidae) türünden üretilen ve gümüş nanoparçacıkları dekore edilmiş kitinin, karakterizasyonu ve antibakteriyel özellikleri
Characterization and antibacterial properties of chitin and silver nanoparticles decorted chitin produced from eustigmaeus absens (Acari: stigmaidae)
- Tez No: 812116
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH DOĞAN, PROF. DR. BÜLENT ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Kimya, Zooloji, Biology, Chemistry, Zoology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada Eustigmaeus absens Doğan (Acari) akar türünden kimyasal yöntemle 3D kitin elde edildi ve elde edilen kitin üzerine gümüş nanoparçacıkları dekore edildi. Elde edilen kitinler seyreltilmiş toplam yansıma-Fourier dönüşümlü infrared spektroskopisi (ATR-FTIR), stereo mikroskop, faz-kontrast donanımlı ışık mikroskobu, taramalı elektron mikroskobu (SEM), enerji dağılımlı X-ışını spektrometresi (EDX) ve geçirimli elektron mikroskobu (TEM) analizleri ile karakterize edildi ve antibakteriyel aktiviteleri değerlendirildi. Elde edilen kitinin yapısında karbon (C), azot (N), oksijen (O) elementlerinin yer aldığı, eser miktarda kalsiyum (Ca) elementinin bulunduğu belirlendi. ATR-FTIR analizi ile α-kitin için karakteristik olan amid-I ve amid-II bantları gözlemlendi. SEM görüntüleri ile kitin yüzeyinin makro gözenekler, mikro gözenekler ve kesik nanoliflerden oluştuğu açığa çıkarıldı. TEM analizi ile gümüş nanoparçacıkların boyutlarının 6-20 nm arasında farklılık gösterdiği belirlendi. Stereo mikroskop ve faz-kontrast donanımlı ışık mikroskobundan alınan görüntüler organizmanın üç boyutlu yapısını bozmadan kitin elde edildiğini gösterdi. Ayrıca gümüş nanoparçacıklı kitinin Escherichia coli ATCC 25922 ve Staphylococcus aureus ATCC 29213bakterilerine karşı antibakteriyel aktivite sergilediği belirlendi
Özet (Çeviri)
In this work, 3D chitin was obtained from Eustigmaeus absens Doğan (Acari) mite species by chemical method and silver nanoparticles were decorated on the obtained chitin. The resulting chitins were used for diluted total reflection-Fourier transform infrared spectroscopy (ATR-FTIR), stereo microscope, phase-contrast equipped light microscope, scanning electron microscope (SEM), energy dispersive X-ray spectrometry (EDX) and transmission electron microscope (TEM). analyzed and their antibacterial activities were evaluated. It was determined that the obtained chitin contained carbon (C), nitrogen (N), oxygen (O) elements and trace amount of calcium (Ca) element. The amide-I and amide-II bands characteristic for α-chitin were observed by ATR-FTIR analysis. With SEM images, it was revealed that the surface of the chitin consisted of macropores, micropores and cut nanofibers. With TEM analysis, it was determined that the sizes of silver nanoparticles differed between 6-20 nm. Images taken from the stereo microscope and the phase-contrast equipped light microscope showed that the chitin was obtained without disturbing the 3D structure of the organism. In addition, it was determined that silver nanoparticle chitin exhibited antibacterial activity against Escherichia coli ATCC 25922 and Staphylococcus aureus ATCC 29213.