Halüsinasyonu olan ve olmayan parkinson hastalarının paracingulate sulcus uzunluklarının karşılaştırılması
Comparison of paracingulate sulcus lengths of patients with and without hallucination
- Tez No: 812181
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLHAN ERTAN AKAN, PROF. DR. LÜTFÜ HANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Nöroloji, Anatomy, Neurology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Parkinson hastalığında (PH) motor semptomların yanında non motor semptomlardan biri olan görsel halüsinasyonlar sıklıkla izlenmektedir. Görsel halüsinasyonların oluşum mekanizması tam olarak aydınlatılmamıştır.İşitsel halüsinasyonların görülmesi ile medial prefrontal kortekste yer alan parasingulat sulkusun (PCS) uzunluğu arasında ters orantılı bir ilişkili olduğu ortaya konmuştur ve frontal/anterior singulat yapılar üzerinden gerçeklik izleme mekanizmaları ile ilişkilendirilmiştir.. Parkinsonlu hastalarda görsel halüsinasyonların PCS ile olan ilişkisini ortaya koymak amacıyla bu çalışmaya Parkinson hastalığı tanı kriterlerini karşılayan 48-81 yaş aralığındaki 27 birey dahil edilmiştir. Parkinson hastalığında halüsinasyonları değerlendirmek için Miami Üniversitesi Parkinson Hastalığı Halüsinasyon Anketi (UM-PDHQ) uygulanmış ve 14 birey VH+, 13 birey ise VH- grubuna atanmıştır. Total PCS uzunluğu VH- grubunda 74,32±38,58; VH+ grubunda ise 43,52±22,91 olarak saptanmış olup fark istatistiksel olarak anlamlıdır. (p0,05).
Özet (Çeviri)
Visual hallucinations, one of the non-motor symptoms, are frequently observed in Parkinson's disease (PD) in addition to motor symptoms. The mechanism of formation of visual hallucinations has not been fully elucidated. It has been revealed that there is an inversely proportional relationship between the appearance of auditory hallucinations and the length of the paracingulate sulcus (PCS) located in the medial prefrontal cortex, and it has been associated with reality tracking mechanisms through frontal/anterior cingulate structures. Visual hallucinations in Parkinson's patients are associated with PCS. In order to reveal its relationship with the disease, 27 individuals between the ages of 48-81 who met the diagnostic criteria for Parkinson's disease were included in this study. The University of Miami Parkinson's Disease Hallucination Questionnaire (UM-PDHQ) was administered to evaluate hallucinations in Parkinson's disease, and 14 individuals were assigned to the VH+ group and 13 individuals to the VH- group. Total PCS length was 74.32±38.58 in the VH- group; In the VH+ group, it was found to be 43.52±22.91, and the difference was statistically significant. (p0.05).