Parasal istikrarın sağlanmasında kurala bağlı uygulamalar ve politika esnekliği
Rules versus discretion in monetary policy
- Tez No: 81239
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÖZATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Bu tezin amaa, Türkiye'de kurak bağlı bir para politikası uygulanması yolundaki önerileri, enflasyonun çatışma teorisi yaklaşımını kullanarak eleştirel bir biçimde değerlendirmektir. Genellikle post-KeynesgÛ ve yapısala iktisat okullannca benimsenen bu yaklaşımda, millî gelirin, akadan çatışan farklı toplumsal kesimler arasındaki bölüşümü merkezi bir önem taşır. Eğer“gelir bölüşümü”meselesi, Davidson (1972) 'de ifade bulduğu gibi,“enhasyonist süreçlerin hem nedeni hem de sonuoı”olarak görülürse, enflasyonu sadece Phillips eğrisi çerçevesinde ele alan devingen tutarsızlık literatürünün bakış açısı (ve dolayısıyla kurala bağlı para politikası) tartışmaya açık olacaktır. Bu eleştirileri genişletmek amaayla tezde ilk olarak, kurallara bağlı para politikasının bölüşüm etkileri, merkez bankası bağunsızhğıyla bağlantılı olarak teorik bakımdan incelenmiştir. Bu doğrultuda, toplumsal sınıflar ve/veya sektörler arasındaki çıkar çatışmasını gözardı eden bir parasal sistemin, gerek istikrarsız bir üretim düzeyi, gerekse bozulan gelir bölüşümünü beraberinde getireceği ileri sürülmüştür. Çalışmanın diğer bir amaa ise Türkiye'de kurala bağlı para politikası uygulanması doğrultusunda yapılacak muhtemel bir seçişin etkilerini, İÇSO sonrasında görülen enflasyonun bölüşüm çekişmelerinden kaynaklanan nedenlerini ortaya koyarak öngörmektir. Andan yd içinde, IMF destekti bir istikrar ve yapısal uyum programı, -daha sonra askeri bir darbenin desteğiyle- uygulamaya konulmuştur. Hükümet siyasi yasakların kalktığı ilk seçim ydı olan 198Tye kadar, bu programı başarıyla uygulayabilmiştir. Bu yıla değin bozulan bir eğilim gösteren gelir dağıhmı ise, popülist iktisat politikalarının uygulama konulmasıyla, artan enflasyonu da beraberinde getirerek düzelmeye başlamıştır. Enflasyona yol açan bu popülist politikaların önü, kurala bağlı bir parasal re fim uygulanarak kestiebihrdL Fakat Türkiye'deki popülizmin, gelir dağılımınınİÇSO'lerin haftadaki kadar bozuk olmasını engelleyici bir kurum görevi üstlendiği gözardı edilmemelidir. Para politikasının reel ekonomiden tamamen soyutlanması, hem politika esnekliğinin ortadan kalkmasına hem de gelir bölüşümün ün bozulmasına neden olacaktır. Bu nedenle, merkez bankasına hem esneklik hem de sorumluluk veren bir parasal sistem, hükümet gibi demokratik bir kurumun para politikasına nezaretini sağlamak hakimindim terdh edilmelidir. Î4Î. YÜKSHUtoCT» WWIU|
Özet (Çeviri)
ABSTRACT RULES VERSUS DISCRETION IN MONETARY POLICY In this thesis, proposals for rules type monetary policymaking in Turkey are critically analyzed from the perspective of conflict theory of inflation. This approach widely accepted by the Post-Keynesian and structuralist schools of economics, puts a stress on the distribution of national income among claimants. Once“the distribution of income”is regarded as“both a cause and a consequence of inflationary processes”, in terms of Davidson (1972), scope of the dynamic inconsistency literature (so the rules type monetary policy) which considers inflation only under the Phillips curve framework, becomes questionable. To expand these critics, this study Brst, theoretically investigates distributional consequences of rules type monetary policy in conjunction with central bank independence. It is asserted that a monetary regime that ignores the struggle between social classes and/or sectors, brings on both a volatile production anda deteriorating distribution of national income. A second object of the study is to evaluate the consequences of a possible switch to a rules type monetary regime in Turkey by Ending out the roots of post- 1980 inflation arising from distributional conflict In this year, an IMF supported stabilization and structural adjustment program had been started to implement - later under the patronage of a military coup d'etat Government could successfully execute the program until 1987, the year in which a general election that allowed opposition parties which formerly had been banned from politics to compete washeld. The deteriorating trend of income distribution until this year, has gained a reverse direction by implementation of so-called populist policies with the cost of rising inflation rate. These populist policies causing inflation could be eliminated by substituting the monetary regime for a rules type one. However, in Turkish experience, populism has been an institution preventing the income distribution from deterioration which can be seen in a non-democratic atmosphere as in 1Ç80 - 1987 period Isolating the monetary policy strictly from reel economy will be costiy in terms of both vanishing policy flexibility and deteriorating income distribution. It is concluded that a monetary regime that gives to the authority both flexibility and accountability to allow a democratic institution like government to supervise the monetary policy should be preferred.