Effects of supplementation of encapsulated essential oil blend to dairy cow rations on in vitro rumen fermentation and digestibility.
Süt-ineği rasyonlarına kaplanmış formda esansiyel yağ karışımı ilavesinin in vitro rumen fermantasyonu ve sindirilebilirlik üzerine etkileri
- Tez No: 812501
- Danışmanlar: PROF. DR. CAVİT ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu in vitro çalışma, iki farklı oranda NDF içeren süt ineği toplam karışım rasyonlarına (% 36.48 NDF = TKR-1 ve % 46.07 NDF = TKR-2) değişen dozlarda (0, 50, 100, 200, 300, 400 ve 500 mg/L) etken madde olarak kaplanmış formda kişniş tohumu yağı, eugenol, geranil asetat, ve geraniol içeren ticari bir esansiyel yağ karışımı ilavesinin bazı rumen fermentasyon parametreleri ile kuru madde ve NDF sindirimi üzerine etkilerini belirlemek amacıyla iki deneme halinde yapıldı. Deneme I ve Deneme II'de; kaba: konsantre yem oranı 60: 40 olan toplam karışım rasyonla beslenen yaklaşık 650 kg canlı ağırlıktakı iki adet kanüllü süt ineğinden alınan rumen sıvısı kullanıldı. Deneme I; otomatik modüler in vitro gaz üretim sistemi ile yapıldı. Bu denemede; esansiyel yağ karışımı ilavesinin rumen fermentasyon ürünlerinden total gaz üretimi, pH, amonyak azotu, total uçucu yağ asitleri, asetik-, propiyonik- ve bütirik asit üretimi üzerine etkileri 24. ve 48. saatlerde belirlendi. Ayrıca, üretilen asetik-, propiyonik- ve bütirik asit miktarından hareketle TKR-1 ve TKR-2'nin ürettiği karbondioksit ile asetik-, bütirik asit ve karbondioksit miktarından hareketle metan miktarı, 24. satte üretilen gaz miktarı ve besin madde içeriğinden hareketle organik madde sindirilebilirliği ve metabolik enerji değerleri hesaplandı. Deneme II; Daisy in vitro Fermentation System tekniğiyle yapıldı. Esansiyel yağ ilavesinin TKR-1 ve TKR-2'nin in vitro gerçek kuru madde ve NDF sindirilebilirliği Ankom DaisyII Inkübatör'de 48 saatlik inkübasyonun ardından belirlendi. Deneme I sonucunda; farklı oranlarda esansiyel yağ karışımı ilavesinin TKR-1 ve TKR-2'de yukarıda adı geçen rumen fermentasyon ürünleri, karbondioksit ve metan üretimi ile organic madde sindirimi ve metabolik enerji değeri üzerine olumlu yada olumsuz etkisinin olmadığı belirlendi. TKR-2'de inkübasyonun 24. saattindeki total gaz üretimi, propionik asit konsantrasyonu, organik madde sindirimi ve metabolik enerji değerinin linear olarak arttığı tespit edildi. Deneme II sonucunda; TKR-1 ve TKR-2'nin in vitro gerçek kuru madde ve NDF sindiriminin genel olarak orta (200 ve 300 mg/L) ve yüksek (400 ve 500 mg/L) düzeydeki esansiyel yağ karışımı ilavelerinde arttığı belirlendi. Bu araştırmada elde edilen bazı rumen fermentasyonu parametreleri ve besin madde sindirilebilirliği sonuçlarına göre, kapsüle edilmiş formda esansiyel yağ karışımı ilavesinin total gaz üretimi, pH, amonyak azotu, total uçucu yağ asitleri, asetik-, propiyonik- ve bütirik asit, metan, organik madde sindirilebilirliği ve metabolik enerji değeri üzerinde değişikliğe sebep olmadığı, orta ve yüksek dozlarda ilavelerin ise kuru madde ve NDF sindirimi üzerinde olumlu etki yaptığı kanaatine ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
This in vitro study was performed as two experiments to determine the effects of addition of a commercial encapsulated blend of essential oils containing coriander seed oil, eugenol, geranyl acetate and geraniol as the active ingredients at different doses (0, 50, 100, 200, 300, 400 and 500 mg/L) on some rumen fermentation parameters, and dry matter and NDF digestibility in dairy cow total mixed rations containing two different ratios of NDF (36.48% NDF = TMR-1 and 46.07% NDF = TMR-2). In Experiment I and Experiment II; rumen fluid was taken from two cannulated dairy cows with a body weight of approximately 650 kg fed with a total mixed ration having a roughage: concentrate ratio of 60: 40. Experiment I, was done with an automatic modular in vitro gas production system. In this experiment; the effects of the addition of a blend of essential oils on total gas production, pH, ammonia nitrogen, total volatile fatty acids, acetic-, propionic- and butyric acid production from rumen fermentation were determined at 24th and 48th hours of incubation. In addition, the amount of carbon dioxide and methane production of TMR-1 and TMR-2 were calculated based on the amount of acetic-, propionic- and butyric acid production. Organic matter digestibility and metabolizable energy values were also calculated based on the amount of total gas production at 24th hour of incubation and nutrients contents of TMR-1 and TMR-2. Experiment II, was done by using the Daisy in vitro Fermentation System technique. The effects of the blend of essential oils addition on in vitro true digestibility of dry matter and NDF digestibility of TMR-1 and TMR-2 were determined by Ankom DaisyII Incubator after 48 hours of incubation. As a result of Experiment I; it was determined that the addition of the blend of essential oils in different doses did not have a positive or negative effect on the above-mentioned rumen fermentation parameters, carbon dioxide and methane production, and organic matter digestibility and metabolizable energy values of TMR-1 and TMR-2. In TMR-2, it was determined that total gas production, propionic acid concentration, organic matter digestibility and metabolizable energy values increased linearly at the 24th hour of incubation. As a result of Experiment II; it was determined that in vitro true digestibility of dry matter and NDF digestibility of TMR-1 and TMR-2 were generally increased by the addition of essential oils at medium (200 and 300 mg/L) and high (400 and 500 mg/L) doses. According to the results of measured rumen fermentation parameters and nutrient digestibility obtained in this study, it was concluded that the addition of the encapsulated blend of essential oils did not cause any change on total gas production, pH, ammonia nitrogen, total volatile fatty acid, acetic-, propiyonik- ve butyric acid, methane, organic matter digestibility and metabolic energy value, while the addition at medium and high doses had a positive effect on dry matter and NDF digestibility.