Greyfurt suyunun ultrason, mikrodalga ve kombine uygulamaları ile işlenmesi
Processing of grapefruit juice with ultrasound, mi̇crowave and combined treatments
- Tez No: 812763
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇEN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez çalışmasında, taze sıkılmış greyfurt suları pastörizasyon (PAS) (90 °C'de, 1 dk.), ultrason (US) (15 ve 30 dk.), mikrodalga (MD) (300, 600 ve 900 W / 30 sn.) ve ultrason-mikrodalga kombine uygulamaları (US+MD) ile (US-15 + 300 W, US-15 + 600 W, US-15 + 900 W, US-30 + 300 W, US-30 + 600W, US-30 + 900 W) işlenmiştir. Farklı uygulamalar ile işlem görmüş greyfurt suları ve kontrol numuneleri (işlem görmemiş greyfurt suları) 60 gün boyunca +4±0,5 ºC'de muhafaza edilmiş olup 0., 15., 30. ve 60. günlerinde mikrobiyolojik ve kalite analizleri yapılmıştır. Yapılan mikrobiyolojik analizler sonucunda elde edilen veriler ile, US-15, 300 W ve US-15 + 300 W uygulamalarında kontrol numunesine kıyasla analiz edilen tüm depolama günlerinde (0., 15., 30., ve 60. gün) mikrobiyolojik olarak bir azalma gözlemlenmiş olup ancak güvenli ve istenen tam inaktivasyon gerçekleştirilememiştir. Bununla birlikte greyfurt suyuna uygulanan diğer tüm işlemlerde (PAS, US-30, 600 W, 900 W, US-15 + 600 W, US-15 + 900 W, US-30 + 300 W, US-30 + 600 W ve US30 + 900 W) ve tüm depolama günleri boyunca (0., 15., 30., ve 60. gün) mikrobiyolojik bir gelişme gözlemlenmemiş ve bu uygulamalar ile güvenli ve istenen tam inaktivasyon sağlanmıştır. Farklı uygulamalar ile işlenen greyfurt sularında kalite parametrelerine bakıldığında ise; analiz edilen °briks değerlerinde, US ve MD işlemlerine tabii tutulan greyfurt sularının 60 günlük depolanma periyodu boyunca en düşük °briks değerlerine sahip oldukları gözlemlenmiştir (p0,05). Greyfurt sularının 0. gündeki pH değerlerinde, PAS, US ve MD işlemlerine tabii tutulan greyfurt suları için pH değerlerinin kontrole kıyasla arttığı (p0,05). 60. gün sonunda yapılan analizlerde ise PAS ve kombine uygulamaların benzer (p>0,05) pH değerlerine sahip olduğu ancak US ve MD uygulamalarında daha düşük pH değerlerinin tespit ettiği belirlenmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
In this thesis, freshly squeezed grapefruit juices pasteurization (PAS) (at 90 °C, 1 min.), ultrasound (US) (15 and 30 min.), microwave (MD) (300, 600 and 900 W / 30 sec.) and ultrasound-microwave combined applications (US-15 + 300 W, US-15 + 600 W, US-15 + 900 W, US-30 + 300 W, US-30 + 600W, US-30 + 900 W) has been processed. Grapefruit juices treated with different applications and control samples (untreated grapefruit juices) were stored at +4±0.5 ºC for 60 days, and microbiological and quality analyzes were performed on 0, 15, 30, and 60 days. With the data obtained as a result of the microbiological analyzes, there was a microbiological decrease in all analyzed storage days (0., 15., 30. and 60. days) compared to the control sample in US-15, 300 W and US-15 + 300 W applications. has been observed, but the safe and desired complete inactivation has not been achieved. However, in all other processes applied to grapefruit juice (PAS, US-30, 600 W, 900 W, US-15 + 600 W, US-15 + 900 W, US-30 + 300 W, US-30 + 600 W and US -30 + 900 W) and during all storage days (0., 15., 30. and 60. days) no microbiological development was observed and safe and desired complete inactivation was achieved with these applications. Considering the quality parameters of grapefruit juices processed with different applications; In the analyzed °brix values, it was observed that the grapefruit juices subjected to US and MD treatments had the lowest °brix values during the 60-day storage period (p0.05). It was observed that the pH values of grapefruit juices on day 0 increased compared to the control (p0.05). In the analyzes performed at the end of the 60th day, it was determined that PAS and combined applications had similar (p>0.05) pH values, but lower pH values were detected in US and MD applications (p0.05).