Spandiyar Köbeyulı'nın 'Kalın Mal' adlı romanında sıfat fiiller ve zarf fiiller
Adjective and adverb verbs in Spandiyar Köbeyuli's novel 'Kalın Mal'
- Tez No: 813073
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada Kazak Türkçesinin önemli temel eserlerinden biri olan Kalın Mal adlı roman Türkiye Türkçesine aktarılmıştır. Romanın yazarı Spandiyar Köbeyulı hakkında bilgi verilmiştir. Romandaki sıfat fiil ve zarf fiil ekleri tespit edilmiş, her ek on örnek verilerek sınırlandırılmıştır. Ekler romandan örnekler alınarak tablo şeklinde belirtilmiştir. Aynı zamanda bu romanda soñ çekim edatıyla kullanılan -ğan, -gen, -qan, -ken, sıfat fiil ekinin kısaltılmış şekli (-ğasın, -gesin, -qasın, -kesin) belirtilmiş, bu ek örneklerle açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the novel Kalin Mal, which is one of the important basic works of Kazakh Turkish, has been transferred to Turkey Turkish. Information was given about the author of the novel, Spandiyar Köbeyulı. Adjective verb and adverb suffixes in the novel were determined, and each suffix was limited by giving ten examples. The appendices are given in tabular form by taking examples from the novel. At the same time, a different abbreviated adjective verb suffix (-ğasın, -gesin, -qasın, -definite) is specified in this novel, and this addition is explained with examples.