Servikal displazi nedeniyle takip edilen ve LEEP (loop electrosurgıcal excısıon procedure) işlemi yapılan olgularda cornifelin (CNFN) proteininin immunohistokimyasal olarak ekspresyon düzeylerinin değerlendirilmesi ve ekspresyon derecelerinin klinik açıdan önemi
Research of immunohistochemically expressional levels of expression levels of cornifelin (CNFN) protein in patients followed for cervical dysplasia and performed with LEEP (loop electrosurgical excision procedure) procedure emi
  1. Tez No: 813259
  2. Yazar: MERVE AKIN BENİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER ÇETİNKAYA KOCADAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Servikal displazi nedeni ile LEEP işlemi yapılan olgularda cornifelin (CNFN) proteininin immunohistokimyasal olarak ekspresyon düzeylerinin değerlendirilmesi ve ekspresyon düzeylerinin servikal intraepiteltal neoplazi (CIN1-2 ve 3) varlığı ile ilişkisinin incelenmesi bu çalışmada amaçlandı. Gereç Ve Yöntem: Olgu grupları Temmuz 2020 – Temmuz 2023 yılları arasında Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Jinekoloji Onkoloji Polikliniğine başvuran, endikasyon dahilinde LEEP yapılan ve LEEP materyal sonucu histopatolojik olarak CIN1, CIN2 ve CIN 3 şeklinde raporlanan olgulardan seçildi. Kontrol grubu servikal sitolojisi normal olarak raporlanmış ve HPV testi negatif olan, benign nedenlerle histerektomi yapılmış olgulardan seçildi. Araştırma 4 Grup, grup başına 18 olgu, toplamda 72 olgu olacak şekilde planlandı.72 Olguya ait parafin parça ve blokları çalışma kapsamında CNFN antikoru ile immunohistokimyasal olarak boyanarak incelendi. Bilgileri eksik olan ve patoloji preperatı uygun koşullarda saklanmayan olgular çalışma dışı bırakıldı. Araştırmaya 18 yaş üstü tanı alan olgular dahil edildi. Çalışmada olguların tanı anındaki demografik ve klinik özellikleri, hpv testi ve smear sonuçları ile kolposkopi tetkik özellikleri değerlendirildi. LEEP patoloji sonuçlarına göre farklı displazi dereceleri varlığında olguların servikal lezyonlarında CNFN proteini ekspresyon düzeyi ve ekspresyon gücü düzeyi incelendi. Bulgular: Araştırmaya dahil edilen 72 olguya ait dermografik verileri incelendiğinde yaş ortalaması 40.39±8.97, BMİ ortalaması 26.79±5.10 gravida sayısı ortalaması 2.57±1.76, olarak bulundu. Çalışmaya dahil edilen olgulara ait veriler inceleğinde HPV-diğer pozitifliğinin en fazla olduğu ve anormal smear sonucu olarak en çok ASCUS raporlandığı görüldü. Tüm Parafin parça ve bloklar incelendiğinde olguların %13.9'nun (n:10) CNFN ile immunohistokimyasal olarak boyanmadığı, %40.3 (n:29) boyanma alanının %25 ve daha az olduğu, %16.7'sinin (n:12) boyanan alanının %25 ten fazla %50 den az olduğu, %29.2 (n:21) olguda ise %50 den fazla alanın boyandığı görüldü. Olgular immunohistokimyasal olarak CNFN ekspresyon gücü açısından değerlendirildiğinde; %9.7'sinin (n:7) zayıf boyandığı, %20.8'in (n:15) boyanma gücünün orta olduğu, %55.6 (n:40) güçlü boyandığı, %13.9 (n:10) olgunun ise CNFN ile boyanmadığı bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the expression levels of cornifelin (CNFN) protein immunohistochemically and to examine the relationship between expression levels and the presence of cervical intraepithelial neoplasia (CIN1-2 and 3) in cases who underwent LEEP procedure for cervical dysplasia. Materials and Methods: Case groups were selected from the cases who applied to Başakşehir Çam and Sakura City Hospital Gynecology Oncology Clinic between July 2020 and July 2023, had LEEP within the indication and were reported histopathologically as CIN1, CIN2 and CIN 3. The control group was selected from patients with normal cervical cytology and negative HPV test, who underwent hysterectomy for benign reasons. The study was planned as 4 groups, 18 cases per group, 72 cases in total. Paraffin pieces and blocks of 72 cases were stained immunohistochemically with CNFN antibody within the scope of the study. Cases with incomplete information and whose pathology preparations were not stored under appropriate conditions were excluded from the study. Cases diagnosed over the age of 18 were included in the study. In the study, demographic and clinical characteristics of the cases at the time of diagnosis, HPV test and smear results, and colposcopy examination characteristics were evaluated. CNFN protein expression level and expression power level were examined in cervical lesions of the cases in the presence of different degrees of dysplasia according to LEEP pathology results. Results: When the dermographic data of 72 cases included in the study were examined, it was found that the mean age was 40.39±8.97 years, the mean BMI was 26.79±5.10, and the mean gravida number was 2.57±1.76. In the analysis of the data of the cases included in the study, it was seen that HPV-other positivity was the highest and ASCUS was reported the most as an abnormal smear result. When all paraffin pieces and blocks were examined, 13.9% (n:10) of the cases were not immunohistochemically stained with CNFN, 40.3% (n:29) had 25% or less of the stained area, and 16.7% (n:12) of the stained area was %2. It was observed that more than 25 areas were less than 50%, and more than 50% of the areas were stained in 29.2% (n:21) cases. When the cases were evaluated immunohistochemically in terms of CNFN expression strength; It was found that 9.7% (n:7) stained weakly, 20.8% (n:15) had medium staining power, 55.6% (n:40) had strong staining, and 13.9% (n:10) did not stain with CNFN.