Comparative analysis of imperative and declarative programming paradigms
Zorunlu ve bildirimsel programlama paradigmalarının karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 813300
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT ÖZEKES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Yazılım geliştiriciler, kodu yazmaktan çok okumaya zaman ayırırlar. Sonuç olarak, anlaşılması kolay olan kod, mevcut kodu kavramak için gereken süreyi azaltarak, yazılım geliştirme ve bakımını önemli ölçüde geliştirme potansiyeline sahiptir. Java 8'de bildirime dayalı programlama yeteneklerinin tanıtılmasıyla, hem geleneksel emir stilini hem de işlevsel paradigmayı destekler. Bildirimsel paradigmayı benimsemek, zorlu veya okunması zor olarak algılanabilir ve bu da bakımla ilgili endişeleri artırır. potansiyel karmaşıklık veya okunabilirlik sorunları nedeniyle. Bu endişeleri gidermek için, işlevsel olarak eşdeğer olan bildirimsel ve zorunlu yazılı Java kodunun ayrıntılı bir analizini yapıyoruz. Kodu, okunabilirlik, karmaşıklık ve ayrıntı düzeyi gibi çeşitli açılardan değerlendiriyoruz. Bir dizi vaka çalışması ve deney yoluyla, iki paradigmayı sistematik olarak karşılaştırıyoruz ve güçlü ve zayıf yönlerine dair içgörüler sağlıyoruz. Bulgularımız, bildirim paradigmasında yazılan kodun, zorunlu muadili ile karşılaştırıldığında daha küçük ve daha az karmaşık olma eğiliminde olduğunu göstermektedir. Okunabilirlikle ilgili ilk endişelere rağmen, analizimiz, iyi yapılandırılmış işlevsel kodun, zorunlu kod kadar okunabilir olabileceğini ortaya koyuyor. Ek olarak, işlevsel paradigmanın lambda ifadeleri ve üst düzey işlevler gibi ifade özellikleri, özlü ve zarif çözümlere katkıda bulunur. Genel olarak, bu tez yalnızca bildirime dayalı ve zorunlu Java programlamanın güçlü ve zayıf yönlerini vurgulamakla kalmaz, aynı zamanda projelerinde optimum kod kalitesi ve sürdürülebilirliği elde etmeye çalışan geliştiriciler için pratik rehberlik ve tavsiyeler sağlamayı amaçlar.
Özet (Çeviri)
Software developers dedicate more time to reading code than writing it. Consequently, code that is easy to understand has the potential to significantly enhance software development and maintenance, reducing the time required for grasping existing code. With the introduction of declarative programming capabilities in Java 8, supporting both the traditional imperative style and the functional paradigm. Adopting the declarative paradigm might be perceived as challenging or difficult to read, raising concerns about maintenance due to potential complexity or readability issues. To address these concerns, we conduct a detailed analysis of declarative and imperative written Java code that is functionally equivalent. We evaluate the code from various perspectives, including readability, complexity, and verbosity. Through a series of case studies and experiments, we systematically compare the two paradigms and provide insights into their strengths and weaknesses. Our findings indicate that code written in the declarative paradigm tends to be smaller and less complex compared to its imperative counterpart. Despite initial concerns about readability, our analysis reveals that well-structured functional code can be just as readable as imperative code. Additionally, the functional paradigm's expressive features, such as lambda expressions and higher-order functions, contribute to concise and elegant solutions. Overall, this thesis not only highlights the strengths and weaknesses of declarative and imperative Java programming but also aims to provide practical guidance and recommendations for developers striving to achieve optimal code quality and maintainability in their projects.