Impact of celebrity endorsement in the context of digital advertising on consumer purchase behaviour: A research on Instagram users in Pakistan
Dijital reklamcılık kapsamında ünlülerin beğenmesinin tüketici satın alma davranışı üzerindeki etkisi: Pakistan'daki Instagram kullanıcıları üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 813307
  2. Yazar: ASMA NAYYAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT DENİZ İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneticiler İçin İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Sosyal medya giderek artan bir şekilde reklam ve pazarlama faaliyetleri için bir platform olarak kullanılmaktadır. Sosyal medya pazarlaması, büyük bir zaman, para ve kurumsal kaynak yatırımı gerektirir. Bununla birlikte, işletmelerin müşterileri çekmek ve onları ürünlerini satın almaya ikna etmek için sosyal medya reklamcılığını nasıl kullanabilecekleri açısından her zaman büyüme için alan vardır. Bu nedenle, bir tüketicinin satın alma eğilimini önceden bildirebilecek sosyal medya reklamcılığının ana bileşenleri bu çalışmanın konusu olmuştur. Dijital medya bağlamında ünlülerin onaylanmasının etkisi ile tüketici satın alma davranışı arasındaki bağlantının daha net bir şekilde anlaşılmasını sağlamak için, bu çalışma yeni bir kavramsal model ve bir dizi hipotez benimser. Varsayımları değerlendirmek için 300 Pakistanlı üniversite öğrencisinden anket yoluyla elde edilen veriler kullanılmıştır. Araştırmanın nicel analizi, ünlülerin onaylanmasının tüketici satın alma davranışı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Social media is increasingly being used as a platform for advertising and marketing activities. Social media marketing requires a large investment of time, money, and organisational resources. However, there is always space for growth in terms of how businesses may use social media advertising to draw in customers and entice them to buy their products. The main components of social media advertising that might foretell a consumer's propensity to buy were therefore the subject of this study. In order to provide a clearer understanding of the link between the impact of celebrity endorsement in the context of digital media and consumer purchase behavior, this study adopts a novel conceptual model and set of hypotheses. Data from 300 Pakistani university students' through survey were used to evaluate the assumptions. The quantitative analysis of the study revealed that celebrity endorsement has a positive impact on consumer purchase behaviour.