Türk vatandaşlığının kaybettirilmesi
Expatriation of Turkish citizenship
  1. Tez No: 813335
  2. Yazar: TALHA OĞUZ ORHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALIMYA GANIYEVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Kişi açısından ağır ve telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuran“kaybettirme”kurumu, ülkemizde yaşanan darbe girişimi ve son dönemde daha da artan düzensiz göçler dikkate alındığında Türk Hukuku açısından önemli bir hale gelmiştir. Yaşanan darbe teşebbüsünün etkisiyle Türk Vatandaşlığı Kanunu'nun 29. maddesine ikinci bir fıkra eklenmiştir. Ancak belirtilmelidir ki eklenen bu fıkra kapsamında henüz verilmiş bir kaybettirme kararı da bulunmamaktadır. Kaybettirmenin günümüzde daha da önem kazanması nedeniyle bu konu özelinde çalışma ihtiyacı hissedilmiştir. Çalışma hazırlanırken öncelikle vatandaşlık kavramının kökeni hakkında kısaca bilgi verilmiş, sonrasında Türk hukuk tarihindeki kaybettirme ile ilgili gelişmeler karşılaştırılarak incelenmiştir. Türk Hukuku'ndaki karşılaştırma ve incelemeler tamamlandıktan sonra 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu'nun 29. maddesinde düzenlenmiş olan“kaybettirme”kurumu ile dünyadaki bazı devletlerdeki kaybettirme ya da bu kuruma benzer uygulamalar arasındaki benzerlikler ve farklılıklar da ortaya konmuştur. Yapılan araştırmalar ve incelemeler neticesinde, mevcut olan kaybettirme kurumunun dünyadaki birçok devlette mevcut olan uygulamalar ile aynı doğrultuda olduğu sadece bazı temel farklılıklar içerdiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The institution of“expatriation”, which has severe and irreparable consequences for an individual, has become important in terms of Turkish Law, considering the coup attempt in our country and the increasing irregular migration in the recent period. With the effect of the coup attempt, a second paragraph was added to Article 29 of the Turkish Citizenship Law. However, it should be noted that within the scope of this added paragraph, there is no forfeiting decision yet. The need to work on this subject has arisen due to the increasing importance of expatriation today. In this study, first of all, brief information about the origin of the concept of citizenship is given and then the developments related to expatriation in the history of Turkish law are compared and examined. After the comparisons and examinations in Turkish Law, the similarities and differences between the institution of“expatriation”regulated in Article 29 of the Turkish Citizenship Law No. 5901 and the practices of expatriation or similar practices to this institution in some states around the world have also been revealed. As a result of the researches and examinations, it has been understood that the existing expatriation institution is in line with the practices available in many states around the world and contains only some fundamental differences.