Atletizm sporcularında proprioseptif egzersizlerin denge üzerine etkisi
The effect of proprioceptive exercises on balance of track and field athletes
  1. Tez No: 813362
  2. Yazar: KÜBRA GÖKÇE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, atletizm sporcularına uygulanan proprioseptif egzersizlerin denge üzerindeki etkisini araştırmaktır. Yöntem: Ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel modelin kullanıldığı araştırmada çalışma grubu olarak, 2005-2011 doğumlu 20'si deney (10 kadın, 10 erkek), 20'si kontrol (10 kadın, 10 erkek) olmak üzere toplam 40 kişi yer almıştır. Elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analizler SPSS 21.0 programı ile yapılmıştır Analizler öncesi verilerin normal dağılımları Kolmogorov-Smirnov Test ile incelenmiş ve ölçümlerin normal dağılım gösterdiği belirlenmiştir. Grup içi ön test son test karşılaştırmaları için bağımlı gruplar t testi (paired-samples t test), ön test son test farklarının gruplar arası karşılaştırmaları için bağımsız örneklem t testi (independent-samples t test) kullanılmıştır. Tanımlayıcı istatistik olarak ortalama ve standart sapma kullanılmıştır. Bulgular: Kontrol grubunun sol ön- son testleri, sağ ön- son testleri ile çift ayak ön- son ortalamalarının istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Deney grubunun sol son test ortalamasının sol ön test ortalamasından, sağ son test ortalamasının sağ ön test ortalamasından, çift ayak son test ortalamasının çift ayak ön test ortalamasından istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Yapılan analizler sonucunda, deney grubunda sol ve sağ bacak denge performansında anlamlı bir artış tespit edilmiştir. Ayrıca, çift ayak ön-son ölçümlerinde de deney grubunda anlamlı bir artış gözlenmiştir. Cinsiyet analizlerinde ise propripseptif egzersizlerin erkek ve kadın atletlerde denge performansını artırdığı belirlenmiştir. Bu çalışmanın sonuçları, atletizm sporcularının antrenman programlarına propripseptif egzersizlerin dahil edilmesinin faydalı olabileceğini göstermektedir. Ancak, daha kapsamlı ve kontrollü çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this thesis is to investigate the effect of proprioceptive exercises applied to track and field athletes on balance. Method: In the study, in which a quasi-experimental model with pretest posttest control group was used, a total of 40 people, 20 of whom were research (10 girls, 10 boys) and 20 of whom were for control (10 girls, 10 boys) born in 2005-2011, took part as the study group. The obtained data were analyzed by the SPSS program. The analyzes were made with the SPSS 21.0 program. Before the analysis, the normal distribution of the data was examined with the KolmogorovSmirnov Test and it was determined that the measurements showed normal distribution. While dependent groups t-test (paired-samples t-test) was used for intra-group pre-test post-test comparisons, independent-samples t-test was used for intergroup comparisons of pretestposttest differences. Mean and standard deviation were used as descriptive statistics. Findings: It was determined that the left anterior and left post-tests, right anterior and right posttests, and bipedal fore and bipedal posttest mean scores of the control group did not differ statistically significantly. It was determined that the left post-test average of the research group was statistically significantly higher than the left pre-test average, the right post-test average was higher than the right pre-test average, and the double-foot post-test average was statistically higher than the double-foot pre-test average. Result: As a result of the analysis, a significant increase was found in the balance performance of the left and right legs in the research group. In addition, a significant increase was observed in the pre-post measurements of both feet in the research group. In gender analysis, it was determined that proprietary exercises increased balance performance in both male and female athletes. The results of this study show that it may be beneficial to include proprioceptive exercises in the training programs of track and field athletes. However, more comprehensive and controlled studies are needed.