A Computerized on-line inflation accounting method
Bilgisayar ortamında eşzamanlı enflasyon muhasebesi metodu
- Tez No: 81338
- Danışmanlar: PROF.DR. NURİ UMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
KISA ÖZET Bilgisayar Ortamında Eşzamanlı Enflasyon Muhasebesi Metodu YAVUZ SELİM ÇAKIR Geleneksel enflasyon muhasebesi sistemleri, normal muhasebe sistemleri ile elde edilen finansal tabloların belirli varsayımlar doğrultusunda düzeltilmesini içeren kural ve yöntemler topluluğu olarak tanımlanabilir. Enflasyon muhasebesi uygulanmak istendiğinde gerekli olan bilgilerin tam ve doğru olarak toparlanmasmdaki zorluk bu tür varsayımların yapılmasını gerekli kılmıştır. Ayrıca, geleneksel enflasyon muhasebesi sistemleri normal muhasebe mantığından farklı olarak, finansal raporlama dönemlerinde, normal muhasebe mantığına göre oluşturulan finansal tabloların düzeltilmesi esasına dayanmaktadır. Halbuki şirketler, finansal durumlarım daha sık olarak görmek istemekte hatta finansal tabloların günlük olarak bile hazırlanması istenebilmektedir. Bu nedenle şirketler, muhasebenin, finansal işlemler olduğu anda otomatik ve gerçek zamanlı olarak tutulabilmesini sağlayacak ve bu şekilde finansal tabloları daha hızlı, daha doğru ve istenildiği anda oluşturulabilmesine imkan tanıyacak bilgisayar sistemlerine büyük yatırımlar yapmaktadır. Geleneksel muhasebe için ortaya çıkmış olan bu trend aynı zamanda enflasyon muhasebesi için de geçerli olmakta ve bu nedenle bu tür enflasyon muhasebesi model ve sistemlerinin oluşturulmasını gerekli kılmaktadır. VIBu tezde öncelikle, geleneksel enflasyon muhasebesi uygulamaları analiz edilmiştir. Bu analizde, ilgili Uluslarası Muhasebe Standardlan standardı ve Finansal Muhasebe Standardlan Kurulu standardı baz alınmıştır. Daha sonra bu analiz çerçevesinde, bu standardlar ile ilgili olarak elde edilen sonuçlar açıklanmış ve bu standardlarm farkları, uygulanabilirlikleri ve enflasyon etkilerini düzeltmedeki başarılan ile ilgili olarak bir karşılaştırma yapılmıştır. Bu analiz ve sonuçlan ışığında, bilgisayar ortamında çalışacak bir enflasyon muhasebesi metodu tasarlanmıştır. Bu metod, verilerin, geleneksel muhasebede oluştuğu anda, herhangi bir zamanda enflasyon muhasebesi için kullanılabilmek üzere, uygun formatlarda kaydedilmesini sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Metodun esası, paralel para birimleri kullanarak enflasyon düzeltmesi yapmak olarak açıklanabilir. vu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A Computerized On-line Inflation Accounting Method by YAVUZ SELİM ÇAKIR Traditional inflation accounting methods are combinations of procedures and rules that are applied to traditional financial statements, mostly by use of several assumptions because of the difficulty to obtain exact figures that are needed throughout the application at the time of application. What is more, they are prepared to obtain inflation adjusted pictures of companys' financial situation at the end of the financial period after the traditional financial statements are prepared. However, in inflationary economies, companies want to see their financial situation more frequently. Even, daily financial statements are required. Because of this need, companies heavily invest on computer systems that will perform most of the accounting job automatically and on-line. This trend in traditional accounting applications and systems, is also valid for inflation accounting which brings the requirement for a similar methodology and system that will be used for inflation accounting. In this thesis, traditional inflation accounting applications are analyzed. The analysis is based on the relevant International Accounting Standards standard and Financial Accounting Standards Board standards. After the analysis, several conclusions about ivthese various methodologies have been derived with respect to their differences, applicability and their performance on removing the inflation effects from the financial statements. On the basis of this analysis and its consequences, a computerized method to apply inflation accounting has been designed. The method is designed to prepare and store information at the time of accounting transactions occur, for the use of an inflation accounting application whenever it is required. The methods essence is to use parallel currencies in the application of inflation accounting.