İlkokul fen bilimleri dersinde mühendislik ve tasarım becerilerinin geliştirilmesinde görsel kültür araçlarının kullanımı
Use of visual culture tools in developing engineering and design skills in primary school science class
  1. Tez No: 813405
  2. Yazar: AYŞE IŞIK ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN TÜRKCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 362
Özet
Bu araştırmanın amacı ilkokul 4. sınıf fen bilimleri dersinde görsel kültür araçlarıyla gerçekleştirilen mühendislik ve tasarım uygulamalarının öğrencilerin eleştirel düşünme, yaratıcı düşünme ile mühendislik ve tasarım becerilerinin gelişimine olan yansımalarını ortaya koymaktır. Eylem araştırması desenine göre tasarlanan araştırmanın katılımcıları amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme kullanılarak belirlenmiştir. Bu kapsamda araştırma, mühendislik ve tasarım kavramlarına ve sürecine yönelik sorun yaşayan altı odak öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerin görsel kültür aracına dayalı olarak hazırlanan mühendislik tasarım etkinlikleri yoluyla becerilerini geliştirmeye yönelik toplam dört eylem döngüsü gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama araçları olarak eleştirel düşünme ölçeği, yaratıcı düşünme değerlendirme rubriği, mühendislik tasarım süreç rubriği, mühendislik tasarım etkinlik dokümanı, mühendislik tasarım süreç görüşme formu, mühendislik tasarım uygulama görüşme formu, araştırmacı günlüğü, öğrenci günlükleri, gözlem, görüşme, öğrenci ürünleri ve geçerlik komitesi görüşmeleri kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verileri ilişkili ölçümler için Wilcoxon işaretli sıralar testi ve puanlayıcılar arası uyuşumu göstermek için kullanılan Kendall W Testi ile analiz edilmiştir. Nitel verilerin analizinde içerik analizinden yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre öğrencilerin eleştirel düşünme, yaratıcı düşünme ile mühendislik ve tasarım becerilerinde gelişim olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to reveal the reflections of engineering and design practices carried out with visual culture tools in primary school 4th grade science course on the development of students' critical thinking, creative thinking and engineering and design skills. The participants of the study, which was designed according to the action research methodology, were determined by using criterion sampling, one of the purposive sampling methods. Thus, the study was carried out with six fourth-grade primary school students who had problems with the concepts and processes of engineering and design. A total of four action cycles were carried out to improve students' skills through engineering design activities based on the visual culture tool. Critical thinking scale, creative thinking evaluation rubric, engineering design process rubric, engineering design activity document, engineering design process interview form, engineering design application interview form, researcher diary, student diaries, observation, interview, student products and validity committee interviews were used as data collection tools in study. The quantitative data of the study were analyzed with Wilcoxon signed rank test for paired samples, and the Kendall W-Test which is used to determine inter-coder agreement. Content analysis was used in the analysis of qualitative data. According to the findings, it was concluded that the students developed their critical thinking, creative thinking, engineering and design skills.