Yetişkin kadınlarda sezgisel yeme ile beden algısı ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship of intuitive eating and body perception in adult women
- Tez No: 813428
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı yetişkin kadınlarda sezgisel yeme ile beden algısı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaçla, Türkiye'de yaşayan 18-50 yaş aralığındaki yetişkin 605 kadına Demografik Bilgi Formu, Sezgisel Yeme-2 Ölçeği ve Vücut Algısı Ölçeği uygulanmıştır. Sonuçlar incelendiğinde, yetişkin kadınların sezgisel yeme düzeyi ile beden algısının vücut ağırlığı, diyet yapma durumu, diyet yapma sebebi, diyetten sonra kilo alma durumu ve bedeninden sonra memnun olmama yaşına göre anlamlı farklılık gösterdiği anlaşılmıştır. Ancak sezgisel yeme düzeyi ile beden algısı yaş grubu ve eğitim düzeyine göre anlamlı bir farklılaşma göstermemiştir. Beden algısı ile sezgisel yeme arasında anlamlı, pozitif yönlü ve orta şiddette korelasyonel ilişki bulunmuştur. Ayrıca, yetişkin kadınlarda şartsız yemeye izin verme, duygusal değil fiziksel sebeplerle yeme, açlık ve doygunluk ipuçlarına güvenme ve yiyecek seçim uyumu boyutlarının beden algısı ile arasında pozitif yönde ve anlamlı düzeyde bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Çalışmanın gelecek çalışmalara kaynak niteliğinde olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between intuitive eating and body image in adult women. For this purpose, the Demographic Information Form, the Intuitive Eating-2 Scale, and the Body Perception Scale were applied to 605 adult women between the ages of 18 and 50 living in Turkey. When the results were examined, it was understood that the intuitive eating level and body perception of adult women differed significantly according to body weight, dieting status, reason for dieting, weight gain after dieting, and age of dissatisfaction with their bodies. However, intuitive eating level and body perception did not show a significant difference according to age group or education level. A significant, positive, and moderately correlating relationship was found between body image and intuitive eating. In addition, it was determined that the dimensions of allowing unconditional eating, eating for physical rather than emotional reasons, reliance on hunger and satiety cues, and food choice compliance were positively and significantly correlated with body image in adult women. It is hoped that the study will be a source for future studies.