Gebelerde doğum korkusunun depresyon üzerindeki etkisinde anksiyetenin aracılık rolü
The mediating role of anxiety in the effect of birth fear on depression in pregnancy
  1. Tez No: 813536
  2. Yazar: HİLAL BİRGE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KARABULUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada gebelerde doğum korkusunun depresyon üzerindeki etkisinde anksiyetenin aracılık rolünü belirlemek amaçlanmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapılan bu çalışma, Nisan-Haziran 2022 tarihleri arasında Iğdır Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine başvuran gebeliğinin 28-40. haftasında bulunan ve çalışmaya gönüllü olarak katılan 393 anne adayı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma verilerinin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği A Versiyonu”,“Beck Anksiyete Ölçeği”,“Beck Depresyon Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler (sayı, ortalama, yüzdelikler) kullanılmıştır. Aracılık etkisini incelemek amacıyla“Process Makro”kullanılmış Model 4 seçilmiştir. Çalışmada kullanılan ölçüm araçları arasındaki ilişkiler pearson korelasyon analizi yardımıyla yorumlanmıştır. Değişkenler arası farkların incelenmesinde iki kategorili değişkenler için t testi, çok kategorili değişkenler için ANOVA tercih edilmiştir. Parametrik olmayan değişkenlerin karşılaştırılmasında Kruskall Wallis H testi yapılmış anlamlı farkın çıkması durumunda Bonferroni düzeltmesi yapılmıştır. Bu çalışmada, katılımcıların %62,1'i doğum korkusu yaşadığını belirtmiştir. Çalışmada, doğum korkusu ile gestasyonel yaş, eğitim düzeyi, doğum sayısı, düşük/küretaj ve istenilen/planlı gebelik durumu arasında ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca, depresyon düzeyi ile aile tipi, gelir durumu, istenilen/planlı gebelik durumu, düşük/küretaj ve doğumdan korkma durumu arasında ilişki saptanırken anksiyete düzeyi ile anne yaşı, gestasyonel yaş ve doğumdan korkma durumu arasında ilişki gözlenmiştir. Bu çalışma sonucunda, doğum korkusunun depresyon üzerinde dolaylı bir etkiye sahip olduğu ve anksiyetenin doğum korkusu ile depresyon arasındaki ilişkide orta büyüklükte aracılık rolü etkisi olduğu tespit edilmiştir. Doğum korkusu ve depresyon düzeyini azaltmak için anksiyete riskini yönetmek fark yaratabilecek bir strateji oluşturabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the mediating role of anxiety in the effect of fear of childbirth on depression in pregnant women. This descriptive and cross-sectional study was carried out between the dates of April-June 2022, and the 28th-40th gestational age of the pregnant woman who applied to the Iğdır State Hospital Obstetrics and Gynecology Outpatient Clinic. The study was carried out with 393 expectant mothers who were in the week of the study and participated in the study voluntarily.“Personal Information Form”,“Wijma Birth Expectation/Experience Scale Version A”,“Beck Anxiety Scale”,“Beck Depression Scale”were used to collect study data. Descriptive statistics (number, mean, percentages) were used in the evaluation of the data. In order to examine the mediation effect,“Process Macro”was used and Model 4 was chosen. The relationships between the measurement tools used in the study were interpreted with the help of Pearson correlation analysis. In the analysis of the differences between the variables, t-test was preferred for two-category variables and ANOVA was preferred for multi-category variables. In the comparison of non-parametric variables, Kruskall Wallis H test was performed and Bonferroni correction was made in case of significant difference. In this study, 62,1% of the participants stated that they had fear of childbirth. In the study, a relationship was found between fear of childbirth and gestational age, education level, number of births, miscarriage/curettage and desired/planned pregnancy status. In addition, a relationship was found between depression level and family type, income status, desired/planned pregnancy status, miscarriage/curettage and fear of childbirth, while a relationship was observed between anxiety level and maternal age, gestational age and fear of childbirth. As a result of this study, it was determined that the fear of childbirth has an indirect effect on depression and that anxiety has a medium-sized mediating role in the relationship between fear of childbirth and depression. Managing the risk of anxiety to reduce the fear of childbirth and depression can be a strategy that can make a difference.