Transgender erkek bireylerde otolojik değerlendirme ve odyolojik bulgular
Autological evaluation and audiological findings in transgender male individuals
  1. Tez No: 813785
  2. Yazar: HUSEYN YUSIFLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN PAPİLA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Cinsiyet disforisi, doğumdaki cinsiyet değil karşı cinsin üyesi olarak kabul görmek ve yaşamak arzusu olarak bilinmektedir. Cinsiyet disforisi hastaları, erkek tipi virilizasyon için uzun süre ekzojen androjen kullanmaktadır. Histerektomi ve bilatreal salpingooferektomi ameliyatı sonrası endojen östrojen salınımın durmakta. Yaptığımız çalışmada amaç testesteron kullanan ve salpingo-ooferektomi operasyonu geçiren transgender erkek bireylerin odyolojik parametrelerinin nasıl etkilendiğini değerlendirmek ve bu değerlerin otolojik hastalıkları ön görmede yol gösterici olup olmadığını istatiksek olarak incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 1 Temmuz 2022 ve 1 Ocak 2023 tarihleri arasında İstanbul Universitesi- Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda testesteron alan, ancak salpingooferektomi öyküsü olmayan 21 transgender erkek birey (Grup 1) , testesteron alan ve histerektomi+ salpingooferektomi operasyonu geçiren 21 transgender erkek birey (Grup 2) ve kontrol grubunu oluşturan 21 sağlıklı kadın (Grup 3) prospektif olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Gender dysphoria is known as the desire to be accepted and live as a member of the opposite sex, not the sex at birth. Gender dysphoria patients use exogenous androgens for a long time for male pattern virilization. Endogenous estrogen secretion ceases after hysterectomy and bilatreal salpingoophorectomy. The aim of our study is to evaluate how the audiological parameters of transgender male individuals who use testosterone and have undergone salpingo-oophorectomy operation are affected and to examine statistically whether these values are guiding in predicting otological diseases. Material and Method: In this study, 21 transgender male individuals (Group 1) who received testosterone but did not have a history of salpingo-oophorectomy at Istanbul University- Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Medical Faculty, Department of Otorhinolaryngology between July 1, 2022 and January 1, 2023, received testosterone and underwent hysterectomy + salpingoopherectomy operation. Twenty-one transgender men (Group 2) and 21 healthy women (Group 3) in the control group were prospectively studied.