Belediye spor tesisi çalışanlanlarının iş tatmini ve örgütsel bağlılığı üzerine bir araştırma
A research on job satisfaction and organizational commitment of municipal sports facility employees
- Tez No: 813839
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Araştırmada belediye spor tesisi çalışanlarının örgütsel bağlılığı düzeylerinin iş tatmini düzeyleri üzerinde herhangi bir etkiye sahip olup olmadığı ortaya çıkartılması amaçlanmıştır. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde örgütsel bağlılık kavramı, örgütsel bağlılığı etkileyen faktörler, örgütsel bağlılık teorileri ve örgütsel bağlılık sonuçları incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde iş tatmini kavramına yer verilmiş, iş tatmininin önemi, iş tatminini etkileyen faktörler, iş tatmini ile ilgili teoriler ve iş tatmini sonuçları ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde örgütsel bağlılık ve iş tatmini ile ilgili daha önce yapılmış olan çalışmalar kavramsal çerçevede incelenmiş, örgütsel bağlılık ve iş tatmini arasındaki ilişki irdelenmiştir. Çalışmanın veri toplama yöntemi olarak anket tekniği kullanılmıştır. Anket formu iki farklı ölçek (örgütsel bağlılık ve Minnesota iş tatmin ölçekleri) ve demografik sorulardan oluşmaktadır. Araştırmanın verileri İstanbul ilinde Spor A. Ş'de çalışan 425 kişiden rasgele örneklem yöntemi ile elde edilmiştir. Anket formu aracılığıyla elde edilen veriler SPSS Paket Programından yararlanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler neticesinde örgütsel bağlılık ile iş tatmini arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the research, it is aimed to reveal whether the organizational commitment levels of the municipal sports facility employees have any effect on their job satisfaction levels. The study consists of five parts. In the first part, the concept of organizational commitment, the factors affecting organizational commitment, organizational commitment theories and organizational commitment results are examined. In the second part of the study, the concept of job satisfaction is included, the importance of job satisfaction, the factors affecting job satisfaction, theories about job satisfaction and job satisfaction results are discussed. In the third part of the study, previous studies on organizational commitment and job satisfaction were examined in a conceptual framework, and the relationship between organizational commitment and job satisfaction was examined. Questionnaire technique was used as the data collection method of the study. The questionnaire consists of two different scales (organizational commitment and Minnesota job satisfaction scales) and demographic questions. The data of the study were obtained by random sampling method from 425 people working in Spor A.Ş in Istanbul. The data obtained through the questionnaire form were analyzed using the SPSS Package Program. As a result of the analysis, it was determined that there is a statistically significant relationship between organizational commitment and job satisfaction.