Gönüllü psikososyal destek çalışanlarının psikolojik dayanıklılığı ile duygu düzenleme ve şefkatli ilgi ve eylem düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between psychological resilience of voluntary psychosocial support workers, emotion regulation and compassionate engagement and action level
  1. Tez No: 813856
  2. Yazar: ÇAĞLA BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GİZEM CESUR SOYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Gönüllü psikososyal destek çalışanları; acil durumlarda, afet ve kriz durumlarından etkilenmiş olan bireylere psikososyal destek görevinde bulunma görevini gönüllü olarak üstlenen çalışanlardır. Psikososyal destek çalışanlarının gerek kendileri gerek görevleri için psikolojik dayanıklılık önem arz eden bir kavramdır. Mevcut tez çalışmasında gönüllü psikososyal destek çalışanlarının psikolojik dayanıklılığı ile duygu düzenleme becerileri ve şefkatli ilgi ve eylem düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi hedeflenmektedir. Bu anlamda 135'i kadın, 66'sı ise erkek olan gönüllü psikososyal destek çalışanlarından oluşan katılımcılara Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (KPSÖ), Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği (DDBÖ) ve Şefkatli İlgi ve Eylem Ölçeği (ŞİEÖ) uygulanmıştır. Mevcut tez çalışmasının hipotezleri doğrultusunda analiz bulguları; DDBÖ alt boyutlarının tümünün (farkındalık/dikkat, beden duyumları, netlik, anlama, kabul, tolerans, yüzleşmeye hazırlanma, öz destek ve değişimleme) ve ŞİEÖ alt boyutlarının tümünün (kendine şefkatli ilgi, kendine şefkatli eylem, diğerlerine şefkatli ilgi, diğerlerine şefkatli eylem, diğer kişilerden şefkatli ilgi, diğer kişilerden şefkatli eylem) KPSÖ ile anlamlı pozitif ilişkisi olduğunu göstermektedir. Yürütülmüş olan regresyon analizine göre; ilk aşamada analize sokulan DDBÖ farkındalık/dikkat, tolerans alt boyutları ve ikinci aşamada analize dahil edilen ŞİEÖ kendine şefkatli eylem alt boyutu psikolojik dayanıklılığı anlamlı düzeyde yordamaktadır. Elde edilmiş olan bulgular alanyazın araştırması çerçevesinde tartışılmış ve sınırlılıklar ile öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Volunteer psychosocial support workers are employees who voluntarily undertake the task of providing psychosocial support to individuals who have been affected by disaster and crisis situations in emergency situations. Psychological resilience is an important concept for psychosocial support workers, both for themselves and for their duties. In the current thesis, it is aimed to examine the relationship between the psychological resilience of voluntary psychosocial support workers, their emotion regulation skills, and the level of compassionate engagement and action. Brief Psychological Resilience Scale (BPRS), Emotion Regulation Skills Scale (ERSS), and Compassionate Engagement and Action Scale (CEAS) were given to the 135 female and 66 male volunteer psychosocial support workers. According to the analysis findings in line with the hypotheses of the thesis study; all sub-dimensions of ERSS (awareness/attention, body sensations, clarity, understanding, acceptance, tolerance, preparation for confrontation, self-support and change) and all of the sub-dimensions of CEAS (compassionate engagement for self, compassionate action for self, compassionate engagement for others, compassionate action for others, compassionate engagement from other people, compassionate action from other people) have a significant positive correlation with BPRS. According to the regression analysis carried out; awareness/attention and tolerance (sub-dimensions of ERSS) was included in the analysis in the first stage, and self-compassionate action, (sub-dimension of CEAS) was included in the analysis at the second stage, significantly predicted resilience. The findings were discussed within the framework of the literature research.