Hepatosellüler karsinomlu hastalarda tanı anındakialfa-fetoprotein ölçümlerinin hepatosellülerkarsinom etiyolojisi, tümör gelişimi, prognoz vetedaviler ile olan ilişkisi
Baseline alpha-fetoprotein measurements and relationship wi̇th etiology, tumor development, prognosis and treatments in hepatocellular carcinoma patients
  1. Tez No: 813957
  2. Yazar: MERVE GÜZEL DİRİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI CİFCİBAŞI ORMECİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Hepatosellüler karsinom (HCC), dünya çapında önde gelen kansere bağlı ölüm nedenlerinden biridir. HCC'de yüksek nüks ve metastaz oranları araştırıldığında ise karmaşık ve çok faktörlü nedenlere dayanmaktadır. Bununla birlikte sistemik inflamasyon, HCC gelişimi ve ilerlemesinde çok önemli bir role sahiptir. Bu nedenle bu çalışmada, HCC'nin sağkalım, nüks ve mortalitesini öngörmede inflamasyon ve immün temelli prognostik skorların etkilerini belirlemeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Bu çalışmada Ocak 2010 - Aralık 2020 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Gastroenterohepatoloji Polikliniğinde Hepatosellüler karsinom tanısı almış 200 hasta retrospektif olarak incelenmiştir. Son poliklinik kontrolünde radyolojik olarak HCC saptanmayan hastaların tedavisi küratif tedavi grubu, diğer hastalar ise non-küratif tedavi grubu olarak tanımlanmıştır. Hastaların HCC tanı anındaki serum AFP, nötrofil sayısı, nötrofil/lenfosit oranı, trombosit/lenfosit oranı, AST/ALT oranı, ALBI skor ve grade, SII ve CALLY indexlerinin küratif ve non-küratif tedavi grupları arasındaki ilişkisi değerlendirilmiştir. Bulgular: Toplam 199 HCC hastası son poliklinik kontrolünde radyolojik HCC varlığına göre küratif (n=44) ve küratif olmayan (n=145) tedavi grubuna ayrıldı. Non-küratif HCC grubu için AFP, CALLY İndeksi, AAR, SII, N/CRP, ALBI skoru ve NLR'deki fark istatistiksel olarak anlamlıydı (p < 0.05), Eğrilerin altındaki alan (AUC'ler) non-küratif HCC için sırasıyla 0.651, 0.649, 0.636, 0.625,0.613, 0.609, 0.600 ve karşılık gelen sensitivite %48.7, %44.3, %59.8, %72.5, %44.3, %60.8, %48.3; spesifite sırasıyla %84, %89,5, %70,5, %50, %78,9, %61,4, %72,7 olarak saptandı. AFP, CALLY İndeksi, AAR, SII, N/CRP, ALBI skoru ve NLR için (olasılık oranı (OR):5,018, %95 güven aralığı (CI): 2,108-11,947;OR: 6,753, %95 CI: 2,266-20,124; OR: 2.948, %95 CI: 1.461-5.948; OR:2.405, %95 CI: 1.204-4.806; OR: 2.979, %95 CI: 1.270-6.990; OR:2.675, %95 CI: 1.342-5.331; OR: 2,494 %95 CI: 1,193-5,211) bağımsız prediktif faktörler olarak bulundu. Ek olarak, bu sonuçlar küratif olmayan tedavi grubu için son tümör boyutunun, vasküler invazyonun ve metastaz değerlendirilmeleriyle de tutarlılık göstermektedir. Sonuç: Çalışmamızın sonuçları, başlangıç AFP, CALLY İndeksi, AAR, SII, N/CRP, ALBI skor ve NLR'nin HCC'li hastaların prognozunu tahmin etmede güçlü bir araç ve prognostik faktör olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Bu endekslerin pratik ve elde edilmesi kolay olması avantajı da değerlendirildiğinde, bu ölçümler HCC'nin klinik yönetiminde biyobelirteçler olarak değerlendirilmelidir. İnflamasyon ve immunonutritive durumu yansıtan belirteçlerin kullanılması tedavi başlangıcı ve yönetimi sırasında yönlendirici olacaktır.
Özet (Çeviri)
Backgrounds and Aims: Hepatocellular carcinoma (HCC) is one of the leading cancer-related causes of death worldwide. The reasons for the high recurrence rate in HCC are complex and multifactorial. However, Systemic inflammation has a pivotal role in HCC development and progression. Thus in this study, we aimed to determine the impacts of inflammation and immune-based prognostic scores to predict the survival and recurrence of HCC. Materials and Methods: In this retrospective study, HCC patients confirmed with biopsy or MRI were enrolled from January 2010- December 2020. We evaluated the impact of baseline alfafetoprotein (AFP), CALLY Index (CRP-albumin-lymphocyte index), Systemic immune-inflammation index (SII), N/CRP, NLR, ALBI score, and AST/ALT ratio (AAR) on survival, vascular invasion, extrahepatic spread, and treatment responses. Univariate and multivariate logistic analyses were used to determine the independent factors, and the receiver operating characteristic (ROC) curves were performed to evaluate the predictive performance. The area under receiver operating characteristic curve (AUROC) was used to assess the performance of the markers. Results: A total of 199 HCC patients were divided into a curative (n=44) or non-curative (n=145) treatment group according to the radiologic presence of the HCC in the last outpatient control. The difference in AFP, CALLY Index, AAR, SII, N/CRP, ALBI score, and NLR for the non-curative HCC group were statistically significant (p < 0.05), area under the curves (AUCs) of them for predicting non-curative HCC were 0.651, 0.649, 0.636, 0.625,0.613, 0.609, 0.600 with corresponding sensitivities of 48.7%, 44.3%, 59.8%, 72.5%, 44.3%, 60.8%, 48.3%; specificities of 84%, 89.5%, 70.5%, 50%, 78.9%, 61.4%, 72.7% respectively. AFP, CALLY Index, AAR, SII, N/CRP, ALBI score and NLR (odds ratio (OR):5,018, %95 confidence interval (CI): 2,108-11,947; OR: 6,753, %95 CI: 2,266-20,124; OR: 2,948, %95 CI: 1,461-5,948; OR:2,405, %95 CI: 1,204-4,806; OR: 2,979, %95 CI: 1,270-6,990; OR:2,675, %95 CI: 1,342-5,331; OR: 2,494 %95 CI: 1,193-5,211) were found to be independent predictive factors. In addition, the results were consistent with the assessment of the last tumor size, vascular invasion, and metastasis for non-curative treatment group. Conclusion: The results of our single-center study verified that baseline AFP, CALLY Index, AAR, SII, and ALBI scores could be a powerful tool and prognostic factor for predicting the prognosis of patients with HCC. Because these indexes are practical and easy to obtain, these measurements should be regarded as biomarkers in the clinical management of HCC. The findings indicate that prognosisrelated serum biomarkers should be considered during the treatment.