Moğol parlamenter sisteminin tarihsel ve modern ilkeleri
Historical and modern principles of the Mongolian parliamentary system
- Tez No: 814139
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN HAŞLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez; Moğolistan parlamenter hükümet sistemi deneyimini, hükümet sistemleri ile özlü bilgilerle sunmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla yapılan tezimizde, öncelikle parlamenter hükümet sisteminin genel kavramsal çerçevesi oluşturulmuştur. Bu bağlamda parlamenter hükümet sisteminin önemi, tarihsel geçmişi, özellikleri, avantaj ve zayıflıkları ele alınmaktadır. Daha sonra Moğolistan parlamenter hükümet sisteminin tarihine değinilmiştir. Moğolistan'daki anayasalar üzerinden incelenmeye çalışılan çalışmamızda ilk yazılı Moğolistan Anayasası olan 1924 ve 1940, 1960 Anayasası'ndan hâlen yürürlükte olan 1992 Anayasası'na kadar işleyen hükûmet sistemleri incelenmiştir. Bu dönemlerde geçerli olan anayasalarda parlamenter sisteminin özellikleri ve yapısına ilişkin hükümler ayrı ayrı ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim is to unveil Mongolia's experience with the parliamentary government system by providing a concise overview of government systems. The research conducted for this purpose initially establishes a comprehensive conceptual framework surrounding the parliamentary government system. Within this context, the meaning, historical background, shared characteristics, advantages, and weaknesses of the parliamentary government system are discussed. Subsequently, the history of Mongolia's parliamentary government system is explored, focusing on an examination of the relevant provisions within the active Mongolian Constitutions. This analysis encompasses the government systems implemented from the earliest written Mongolian Constitutions of 1924 and 1940, through the 1960 Constitution, up until the present-day 1992 Constitution. The regulations pertaining to the parliamentary government system and its structure within these Constitutions are individually scrutinized. The aforementioned government systems are evaluated in terms of their historical background, constitutional institutions, functionality, and encountered challenges.