Toplu taşıma kaynaklı karbon ayak izi değişiminin incelenmesi: Ankara kenti M.İ.A. (merkezi iş alanı) / iç kordon hattı
Investigation of carbon foot print change based on public transportation: Ankara city C.B.A. (central business area) / internal cord line
  1. Tez No: 814238
  2. Yazar: MELİSHAN BOZKURTERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİ ULVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Ulaşım, Traffic, Transportation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kentlerde ve özellikle kent merkezlerinde görülen hızlı nüfus artışları, artan taşıt sahipliği, enerji tüketimi ve karbon ayak izi miktarı beraberinde ulaşım, altyapı ve çevre sorunlarını getirmektedir. Küresel düzeyde karbon emisyonlarının yüzde70'inden fazlası karayolu ulaşımı kaynaklı olup iklimsel değişiklik ve hava kirliliği ile mücadelede ulaşımdan kaynaklanan emisyonların azaltılması önem arz etmektedir. M.İ.A. (Merkezi İş Alanı) erişilebilirliği, kent merkezlerinin ekonomisi ve günlük alışkanlıklar üzerinde anahtar rolü oynayan yoğun yolculuk üretim ve çekim alanlarıdır. Bu nedenle çalışmada, kent merkezlerinde ulaşımdan kaynaklı emisyonların karbon ayak izine etkileri ve artan karbon ayak izini azaltıcı sürdürülebilir ulaşım politikalarına odaklanılmıştır. Çalışmada Ankara kenti, M.İ.A. iç kordon hattında yer alan 2013 ve 2021 yıllarında ortak toplu taşıma hatlarının neden olduğu karbon ayak izi değişimi ve sebeplerinin tespitine yönelik sefer sayıları, hat uzunlukları ve yakıt türleri referans alınarak Tier II Yaklaşımı ile emisyon değerleri hesaplanmıştır. Bulunan emisyon değerleri ve buna bağlı değişkenler arasındaki ilişki bağımlı örneklem t testi kullanılarak karşılaştırılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre karbon emisyon azaltımına katkı sağlayacak toplu taşıma sistemleri temelli, sürdürülebilir ulaşım politikaları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rapid population growth, increased vehicle ownership, energy consumption and carbon footprint in cities and especially in urban centers bring transportation, infrastructure and environmental problems. More than 70% of global carbon emissions originate from road transport, and it is important to reduce emissions from transport ventilation in the fight against climate change and air filters. C.B.A. (Central Business Area) are areas of intense production and attraction that play a key role in accessibility, economy and daily habits of urban centers. For this reason, the effects of emissions from transportation in urban centers on the carbon footprint and sustainable transportation policies that reduce the increasing carbon footprint are focused on. In the study, the emission values of the trip dimensions, line lengths and fuel types reference load were calculated with the Tier II Approach to determine the carbon footprint changes caused by the common public transport loads in 2013 and 2021 in the city of Ankara, in the C.B.A. internal cord line. The relationship between the emission values found and the related variables was compared using the dependent sampling t test. According to the research structures, sustainable transportation policies based on public transportation systems that will contribute to the reduction of carbon emissions have been proposed.