Bölgesel istikrarsızlık ve terörün Türkiye ekonomisine etkileri
The effects of regional instability and terror on the Turkish economy
  1. Tez No: 814407
  2. Yazar: HATİCE ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARMAĞAN TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Türkiye konumu itibariyle Ortadoğu, Balkanlar ve Kafkasları kapsamaktadır. Bu bölgeler için adeta bir köprü görevi gören Türkiye, tarih boyunca istikrarsızlığın ve terörün bu coğrafyada var olması Türkiye'yi sosyal, siyasal ve ekonomik anlamda etkilemiş ve etkilemeye devam etmektedir. Bu kapsamda çalışmanın konusu bölgeler arası etkileşimin ekonomik yansımalarını incelemekte ve bu istikrarsız ortamın tarihsel sürecine değinmektedir. Araştırma 1990 sonrasında Türkiye'de yaşanan terör faaliyetleri ve yakın coğrafyadaki bölgesel istikrarsızlıkları ele almaktadır. Bölgesel istikrarsızlıklar incelenirken ise Ortadoğu, Balkanlar ve Kafkasya olmak üzere istikrarsızlıkların yoğun olarak yaşandığı üç bölge ayrı başlıklar halinde ele alınmıştır. Bu bölgeler incelenirken bölgedeki ülkelerin durumu ve Türkiye ile olan ilişkileri tek tek incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey covers the Middle East, the Balkans and the Caucasus due to its location. Turkey, which acts as a bridge for this region, and the existence of instability and terror in this region throughout history has affected and continues to affect Turkey socially, economically and economically. It is mentioned in examining the economic reflections of the interaction between the usage areas of this environment and reducing this unstable environment for a while. The research deals with the terrorist incidents in Turkey after 1990 and the instability in the nearby geographical region. While examining regional instabilities, three regions, namely the Middle East, the Balkans and the Caucasus, where instabilities are intensely experienced, are discussed under separate headings. Viewing the school situation in the country and the relations with Turkey one by one while these sections are being examined.