Aort kapak ve kapakçıklarının morfometrik ve morfolojik özellikleri
Morphometric and morphological characteristics of aortic valves and valvules
- Tez No: 814419
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN GAYRETLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma valva aortae, aortae ascendens, ostium coronarium ve sinus aortae'ların morfometrik ve morfolojik özelliklerinin belirlenmesi ve elde edilen bulguların klinik işlemler açısından değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda verilerimiz T.C. Adli Tıp Kurumu'ndan elde edilen 110 olgunun kalplerinden yapılan ölçüm ve değerlendirmelerden oluşmaktadır. Ölçümlerimiz genel kalp boyutları; aortae ascendens'in (AA) lümen çapı, çevre, lümen alanı, duvar kalınlığı; koroner arter açıklıklarının çapı, yüksekliği ve çeşitli noktalara olan uzaklıkları; sinus aortae'ların yükseklik, genişlik, kommissür ve birbirlerine olan taban mesafe uzunlukları şeklindedir. Bu bileşenlerin demografik özelliklerle kıyaslanması ve kalp damar hastalığı (KDH) olan (patolojik) ve olmayan (patolojik olmayan) kalplerde karşılaştırılması şeklinde gerçekleştirilmiştir. Patoloji durumunu belirlemeye yönelik yapılan regresyon ve ROC analizleri sonucunda kalp ağırlığının 414 gr'dan fazla olduğu, kalbin eninin 86,64 mm'den büyük olduğu, kalbin boyunun 103,3 mm'den büyük olduğu ve AA lümen kesit alanının 408,05 mm2 'den geniş olduğu değerlerin KDH tanısını koymakta kriter olabilecekleri tespit edildi. Çalışma sonuçlarımızın aort kapak ve kapakçıkları ile ilgili anatomik bilgilere katkı sağlayacağı ve bu bölgeye yapılacak olan invaziv işlemlerde referans alınabileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the morphometric and morphological features of the aortic valve, ascending aorta, coronary orifice and aortic sinus, and to evaluate the findings in terms of clinical procedures. For this purpose, our data consists of measurements and evaluations made from the hearts of 110 cases obtained from the Turkish Forensic Medicine Institute. Our measurements are general heart sizes; orifice diameter, circumference, orifice area, wall thickness of the ascending aorta (AA); diameter, height of coronary artery openings and their distance to various points; height, width, commissure and base distance lengths of aortic sinus. Comparison of these components with demographic characteristics and comparison of pathological hearts with cardiovascular disease (CVD) and non- pathological hearts were carried out. As a result of the regression and ROC analyzes performed to determine the pathology status, it was determined that the heart weight is more than 414 g, the width of the heart is greater than 86.64 mm, the length of the heart is greater than 103.3 mm, and the AA orifice area is wider than 408.05 mm, which may be the criteria for the diagnosis of CVD. We believe that our study results will contribute to the anatomical information about the aortic valve and its valvules and can be taken as a reference in invasive procedures to be performed in this region.