Cerrahi yoğun bakım ünitesinde yatan hastalarda gürültünün hastaların anksiyete ve uyku düzeyine etkisinin belirlenmesi
The effect of noise on patients' anxiety and sleep levels in patients hospitalized in the surgical ıntensive care unit
  1. Tez No: 814438
  2. Yazar: ZEYNEP NUR AŞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Araştırma, cerrahi yoğun bakım ünitesinde yatan hastalarda gürültünün hastaların anksiyete ve uyku düzeyine etkilerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul Koşuyolu Yeditepe Üniversitesi Hastanesi cerrahi yoğun bakım ünitesinde yatmakta olan hastalar oluşturmuştur. Araştırma, gönüllülük esasına dayalı ve araştırma kriterlerine uyan 178 hastanın katılımı ile tamamlandı. Veriler, hastaların sosyo-demografik ve hastalığa ilişkin özelliklerini içeren“Hasta Tanılama Formu”,“STAI FORM TX-1 (Durumluk Kaygı Ölçeği )”,“STAI FORM TX-2 (Sürekli Kaygı Ölçeği)”ve“Richards-Campbell Uyku Anketi”kullanılarak toplandı. Elde edilen veriler IBM Statistical Package for the Social Sciences programı kullanılarak değerlendirildi. Hastaların Sürekli Kaygı puanları ile hastaların öğrenim durumu, çalışma durumu, yaşamakta olduğu yer, birlikte yaşadığı kişiler ve gürültü ile karşılaşıldığında rahatlamak için yapılan aktivite değişkenleri ile istatistiksel olarak anlamlı farklılık belirlendi. Hastaların Durumluk Kaygı puanları ile hastaların cinsiyeti, öğrenim durumu ve yaşamakta olduğu yer değişkenleri ile istatistiksel olarak anlamlı farklılık vardı. Hastaların Richards Campbell Uyku Ölçeği puan ortalaması ile hastaların öğrenim durumu, gürültü ile karşılaşıldığında rahatlamak için yapılan aktivite değişkeni ile istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulundu. Yapılan güncel çalışma, cerrahi yoğun bakım ortamında gürültünün anksiyeteyi arttırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a descriptive and cross-sectional study in order to determine the effects of noise on anxiety and sleep levels of patients hospitalized in the surgical intensive care unit. The sample of the study consisted of patients hospitalized in the surgical intensive care unit of Istanbul Koşuyolu Yeditepe University Hospital. The study was completed with the participation of 178 patients who were volunteer basis and met the research criteria. The data were collected from the“Patient Diagnosis Form”,“STAI FORM TX-1 (State Anxiety Inventory)”,“STAI FORM TX-2 (Trait Anxiety Inventory)”and“Richards-Campbell Sleep Questionnaire”, which included the socio-demographic and disease-related characteristics of the patients. The obtained data were evaluated using the IBM Statistical Package for the Social Sciences program. A statistically significant difference was determined between the Trait Anxiety scores of the patients and the variables of education, working status, place of residence, people they live with, and activities done to relax when faced with noise. There was a statistically significant difference between the State Anxiety scores of the patients and the variables of the patients' gender, educational status and place of residence. A statistically significant difference was found between the Richards Campbell Sleep Scale mean score of the patients and the activity performed to relax when the learning noise was encountered.The current study shows that noise increases anxiety in the surgical intensive care setting.