Ebeveynlerin çocukların duyguları hakkındaki inanışları ile ebeveynlik nitelikleri ve çocukların duygu yönetimlerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of parents' beliefs about children's emotions, parenting qualities and children's emotion management in terms of different variables
  1. Tez No: 814459
  2. Yazar: BUSENAZ TEZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE GÜLRİZ AKAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Araştırmada ebeveynlerin ebeveynlik nitelikleri ve ebeveynlerin çocukların duyguları hakkındaki inanışları ve çocukların duygu yönetimlerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Annelerin çocukların duyguları hakkındaki inanışları ve çocukları ile olan ilişkilerin farklı değişkenler açısından incelenmesini amaçlayan araştırma genel tarama modellerindedir. Genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modelinde çalışma yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini Türkiye'de ilkokula devam eden çocuğa sahip ebeveynler ve ilkokula devam eden çocuklar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Konya ilinde bulunan ve ilkokula devam eden çocuğa sahip ebeveynler ve ilkokula devam eden çocuklar oluşturmaktadır. Konya ilinde bulunan ebeveynler ve çocuklar tesadüfi örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Araştırmada araştırmacılar tarafından, çalışmaya dahil olan guruba ait kişisel bilgileri tanımlayıcı soruları içeren genel bilgi formu oluşturulmuştur. Ayrıca ebeveynler arasındaki ebeveynlik niteliğini belirlemek amacıyla Özdemir, Sağkal, Salman-Engin, Şakiroğlu ve Çakıroğlu Çevik (2021) tarafından geliştirilen“Birlikte Ebeveynlik Ölçeği”, annelerin çocukların duyguları hakkındaki inanışlarını belirlemek amacıyla Kılıç ve Kumandaş (2017) tarafından geliştirilen“Anne-Babaların Çocukların Duyguları Hakkındaki İnanışları Ölçeği”ve çocukların duygu, üzüntü ve neşe durumlarını belirlemek amacıyla da Gülgez ve Gündüz (2019) tarafından geliştirilen“Çocuklarda Duygu Yönetim Ölçekleri: Öfke ve Üzüntü/Çocuk Formu”ve“Çocuklarda Neşe Yönetim Ölçeği: Çocuk Formu”kullanılmıştır. Çalışma gönüllülük esasına dayalı olarak yürütülmüştür. Veri sayısı başlangıçta 369 olmuştur. Uç veri ayıklama işlemi sonrasında 343 veri üzerinden analiz işlemi gerçekleştirilmiştir. Birlikte ebeveynlik ölçeği toplam puanları ile çocukların duygu yönetimleri çocuk formu ve çocukların duygu yönetimleri ebeveyn formu neşe alt boyutu puanları arasında pozitif yönde düşük düzeyde anlamlı bir ilişki elde edilmiştir. Birlikte ebeveynlik ölçeği toplam puanları öfke alt boyutu ve üzüntü alt boyutu arasında anlamlı bir ilişki elde edilememiştir.. Çalışmada analizi sonucuna göre anne-babaların çocukların duyguları hakkındaki inanışları ölçeği alt boyutları puanları birlikte ebeveynlik ölçeği toplam puanlarını anlamlı düzeyde yordamadığı görülmüştür. Ayrıca çocukların duygu yönetimleri alt boyutları puanları birlikte ebeveynlik ölçeği toplam puanlarının da anlamlı düzeyde yordamadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the study, it is aimed to examine parents' beliefs about their qualities and children's emotions, and children's emotional management in terms of different variables. The study, which aims to examine the beliefs of mothers about children's emotions and their relations with their children in terms of different variables, is in general screening models. The study will be carried out in relational screening model, one of the general screening models. The universe of the study will consist of parents who have children attending primary school in Turkey and children attending primary school. The sample of the study will consist of parents who have a child attending primary school in Konya and children attending primary school. Parents and children in Konya will be determined by random sampling method. In the study, a general information form will be created by the researchers, which this form includes questions describing the personal information of the group included in the study. In addition, the“Co-Parenting Scale”developed by Özdemir, Sağkal, Salman-Engin, Şakiroğlu and Çakıroğlu Çevik (2021) will be used to determine the quality of parenting among parents.“Parents' Beliefs About Children's Emotions Scale”developed by Kılıç and Kumandaş (2017) to determine mothers' beliefs about children's emotions, and“Emotion Management Scales for Children: Anger and Sadness/Child Form”and“Joy Management Scale for Children: Child Form”developed by Gülgez and Gündüz (2019) will be used to determine the emotional, sadness and joy states of children. The study will be carried out on a voluntary basis. The number of data was originally 369. After the end data extraction process, analysis was performed on 343 data. A positive and low-level significant relationship was obtained between the total scores of the co-parenting scale and the children's emotion management child form and the children's emotion management parent form joy sub-dimension scores. There was no significant relationship between the anger sub-dimension and sadness sub-dimension of the total scores of the co-parenting scale. According to the results of the analysis in the study, it was seen that the scores of the sub-dimensions of the“Parents' Beliefs About Children's Emotions Scale”did not significantly predict the total scores of the“Co-parenting Scale”. In addition, it was seen that the scores of the sub-dimensions of the“Emotion Management Scale for Children”did not significantly predict the total scores of the Co-parenting scale.