Bir vakıf üniversitesinde okuyan hemşirelik öğrencilerinin cerrahi hastalıklar hemşireliği lisans düzeyi teorik öğretiminde takım bazlı öğrenme modeline yönelik deneyimlerinin ve öz yönetimli öğrenme düzeylerinin incelenmesi: Karma yöntemli bir çalışma
Evaluation of the undergraduate nursing students' experiencesin team based learning model and examination of self-directed learning levelstowards theoretical teaching of surgical nursing at a foundation university: A mixed method study
- Tez No: 814460
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİM ŞEN OLGAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Takım bazlı öğrenme modeli (TBL) akademik başarıya ve öğrencinin memnuniyetine olumlu katkı sağladığı için hemşirelik eğitiminde sıklıkla kullanılan bir yöntemidir. Çalışma öğrencilerin cerrahi hastalıkları hemşireliği teorik öğretiminde TBL modeline yönelik deneyimlerinin ve öz yönetimli öğrenme düzeylerinin incelenmesi amacıyla karma yöntemle gerçekleştirilmiştir. Veriler Bilgi Formu, Takım Bazlı Öğrenme Öğrenci Değerlendirme Anketi (TBL-SAI), Öz Yönetimli Öğrenme Ölçeği ve Yarı Yapılandırılmış görüşme formuyla toplanmıştır. Araştırma üç aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada, TBL-SAI'nın Türkçe geçerlilik ve güvenirlik çalışması 165 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. İkinci aşamada, cerrahi hastalıkları hemşireliği dersine kayıtlı olan 93 öğrencinin TBL modeline yönelik deneyimleri ve öz yönetimli öğrenme düzeyleri incelenmiştir. Üçüncü aşamada, TBL modeline yönelik deneyimlerinin derinlemesine incelenmesi için amaçlı örneklem yöntemiyle belirlenen 12 öğrenciyle odak grup görüşmesi yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda, TBL-SAI' nın üç faktörlü 23 maddeden oluşan Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışması gerçekleşmiştir. Öğrencilerin TBL ile ilgili olumlu deneyimlerinin olduğu ve öz yönetimli öğrenme düzeylerinin yüksek olduğu saptanmıştır. Ayrıca TBL-SAI ve Öz Yönetimli Öğrenme Ölçeği toplam skoru (r=0.778, p=0,000
Özet (Çeviri)
Team-based learning model (TBL) is a frequently used method in nursing education as it contributes positively to academic success and student satisfaction. The study was carried out with the mixed method in order to examine the experiences of the students on the TBL model in the theoretical teaching of surgical diseases nursing and their self-directed learning levels. Data were collected with Information Form, Team-Based Learning Student Assessment Insturment (TBL-SAI), Self-Directed Learning Scale and Semi- Structured Interview Form. The research was carried out in three stages. In the first stage, the Turkish validity and reliability study of TBL-SAI was carried out with 165 students. In the second stage, the experiences and self-directed learning levels of 93 students enrolled in the surgical diseases nursing course were examined. In the third stage, focus group interviews were conducted with 12 students determined by purposive sampling method in order to examine their experiences with the TBL model in depth. As a result of the study, Turkish validity and reliability study of TBL-SAI consisting of 23 items with three factors was realized. It was determined that the students had positive experiences with TBL and their self-directed learning levels were high. In addition, it was determined that there was a positive and highly significant correlation between the TBL-SAI and the Self-Directed Learning Scale score (r=0.778, p=0.000