Halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçu (TCK m.216/1)
Crime of provoking people to hatred and hostility (TCC a.216/1)
  1. Tez No: 814463
  2. Yazar: FURKAN AKÇA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SAVAŞ ÖZDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Çalışmamızda, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 216. maddesinin birinci fıkrasında düzenlenmiş olan“Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik Suçu”incelenmiştir. Halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçu, halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep ve bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine alenen kin ve düşmanlığa tahrik etmek yoluyla oluşmaktadır.“Aleniyet”kavramı, suçun kurucu unsuru olup, suçun cezalandırılabilmesi için işlenen hareket sonucunda kamu güvenliği açısından açık ve yakın tehlikenin oluşması gerekmektedir. Çalışmamız, toplamda iki bölümden oluşmakta olup, ilk bölümde suç ile ilgili eşitlik ilkesi, ayrımcılık, nefret söylemi, nefret suçu ve ifade özgürlüğü kavramları açıklanmış ve suçun mukayeseli hukuktaki yeri incelenmiştir. İkinci bölümde ise, suçun Türk Hukuku'ndaki gelişimi, suçta korunan hukuki menfaat, tipikliğin objektif unsurları, suçun manevi, nitelikli ve hukuka aykırılık unsuru, ''açık ve mevcut tehlike'' ve“kamu güvenliği açısından açık ve yakın tehlike”kavramları, suçun yaptırımı ve yargılaması, suçun özel görünüş biçimleri ve suçun benzer suçlar ile karşılaştırması, doktrindeki görüşlere yer verilerek incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study,“The Crime of Provoking People to Hatred and Hostility”in the first paragraph of Article 216 of the Turkish Penal Code No. 5237 is examined. The crime of provoking people to hatred and hostility is committed by publicly provoking hatred or hostility in one section of the public against another section which has a different characteristic based on social class, race, religion, sect or regional difference. The concept of“publicity”is the constituent element of the offense and there must be a clear and imminent danger to public safety as a result of the act committed in order to punish the crime. Our study consists of two parts in total. In the first part, the concepts of principle of equality, discrimination, hate speech, hate crime, and freedom of expression and national legislation are examined. In the second part, it is analyzed the development of the crime in Turkish Law, the legal interest protected in the crime, the objective elements of typicality, the moral, qualified and illegal elements of the crime, the concepts of“clear and present danger”and“clear and imminent danger to public safety”, the sanction and trial of the crime, the special forms of the crime and the comparison of the crime with similar crimes together with the opinions in the doctrine.