Metaphors and their justifications about mathematics by secondary school students
Ortaokul öğrencı̇lerı̇nı̇n matematı̇ğe ı̇lı̇şkı̇n metaforları ve gerekçelerı̇
  1. Tez No: 814490
  2. Yazar: ŞEVKET KARABACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitsel Tasarım ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, ortaokul öğrencilerinin (11-14 yaş aralığında) matematik bağlamında önerdikleri metaforları ve bunları nasıl gerekçelendirdiklerini betimlemeye, yorumlamaya ve açıklamaya yöneliktir. Bu araştırmanın, ortaokul öğrencilerinin matematik ile ilgili ileri sürdükleri metaforlar ve gerekçelendirmeler üzerinden duygu ve düşüncelerini çıkarsamak açısından da önemli olduğu düşünülmektedir. Veriler açık uçlu anket tekniği kullanılarak toplanmıştır. Katılımcılardan matematik bağlamındaki 5 konuyu metaforlarla ifade etmeleri ve önerdileri metaforları da kendi anlatımlarıyla gerekçelendirmeleri istenmiştir. Önerilen ettaforlar ve gerekçeler öncelikle kullanılan sözcük sayısına göre geleneksel vardamlı istatistik tekniklerle analiz edilmiştir. Bu ölçümlerden elde edilen bulgulara dayanarak öğrencilerin kullandıkları metaforlar ve gerekçeleri“kelime ve gerekçe çözümlemesi”yöntemin doğrultusunda betimlenmiş, yorumlanmış ve açıklanmıştır. Araştırma sonuçları, öğrencilerin matematik kavramları için kullandıkları metaforların çeşitliliğini göstermektedir. Öğrenciler matematik dersini güneş, yolculuk, ip yumağı,dil gibi farklı 1454 metaforla ifade etmişlerdir. Örneğin matematiği bir anahtar olarak tanımlayan öğrenciler, hayatta birçok kapıyı açacak potansiyele sahip olmanın matematik bilgisine sahip olmayla olabileceğini düşünmektedir. Çalışma ayrıca öğrencilerin metafor kullandıkları metaforların arkasındaki bilişsel nedenleri de örneklendirmiştir. Örneğin, matematiği bir yolculuk olarak algılayan öğrenciler, matematik öğrenme sürecinin bir yolculuktaki planlama ve hedef belirleme sürecine benzediğini düşünmektedir. Öğrencilerin metafor tanım ve gerekçelerinde kullandıkaları sözcük sayısı sınıf düzeyine göre anlamlı bir şekilde farklılaşmakta, fakat cinsiyete göre farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to provide a perspective to explain secondary school students' (between 11-14 ages) metaphors about mathematics and how they justify them. This study is considered to be important in terms of understanding the feelings and thoughts of secondary school students through metaphors and justifications they put forward about mathematics. Data were collected using an open-ended questionnaire. Participants were asked to fill out a 10-question open-ended questionnaire asking them to express mathematical concepts metaphorically and to justify the metaphors they used. The data obtained were analyzed with using conventional inferential satistical techniques. The metaphors, their justifications and statistical findings relevant to them have been described, interpreted, and explained in accordance with word and reason analysis. The results of the research show the diversity of metaphors used by students for mathematics concepts. Students expressed mathematics course with 1454 different metaphors such as sun, journey, ball of string, language. For example, students who define mathematics as a key think that having the potential to open many doors in life can be achieved by having mathematical knowledge. The study also revealed the reasons behind students' use of metaphors. For example, students who perceive mathematics as a journey think that the process of learning mathematics is similar to the process of planning and goal setting in a journey. In addition to these results, it was observed that students' number of words used in metaphor definitions and justifications differed significantly according to grade level. However, there is no significant difference between females and males.