Yabancı dil öğretiminde kültürlerarası iletişimsel edincin geliştirilmesinde göstergebilim
Semiotics in developing intercultural communicative competence in foreign language teaching
- Tez No: 814876
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA UZDU YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Dilbilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Kültürlerarası iletişimsel edinç 21. yüzyılın en önemli becerilerinden biri olarak kabul edilir (Tran ve Seepho, 2016: 1). Yabancı dil derslerinde bu edincin geliştirilmesi noktasında öğretmenlere büyük sorumluluklar düşmektedir. Bu sebeple öğretmenlerin bu edinci geliştirmek için neler yapabilecekleri ve ne gibi etkinlik ve materyaller hazırlayabilecekleri konusunda daha fazla bilgiye ihtiyaçları vardır. Dil kullanımının tüm alanları üzerine çalışan göstergebilim ile dil öğretimi birbirleriyle bağlantılı alanlardır (Kumral, 2013: 32). Göstergebilim yabancı dil öğretiminde; planlama, öğretim ve değerlendirme aşamalarında öğretmenlerin kullanabilecekleri bir yaklaşımdır. Bu çalışmanın amacı kültürlerarası iletişimsel edincin yabancı dil derslerine dahil edilmesi ve geliştirilebilmesi için göstergebilim, göstergebilimsel unsurlar ve göstergebilimin alt dallarından yararlanarak ders, etkinlik ve materyaller tasarlamaktır. Bu amaçla Yabancı Dil Olarak İngilizce ve Yabancı Dil Olarak Türkçe dersleri için A1, A2, B1, B2 ve C1 dil düzeylerine yönelik olarak ders, etkinlik ve materyal tasarımları hazırlanmıştır. Çalışmada Byram'ın Kültürlerarası İletişimsel Edinç Modeli temel alınmıştır. Ders tasarımlarının hedefleri Byram'ın Kültürlerarası İletişimsel Edinç Modeline uygun olarak belirlenmiştir. Her etkinlik aşama aşama anlatılmış ve bu aşamaların kültürlerarası iletişimsel edince yönelik hedeflerle ve göstergebilimle bağlantıları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Intercultural communicative competence is considered one of the crucial skills of the 21st century (Tran and Seepho, 2016: 1). Teachers have great responsibilities to develop this competence in foreign language lessons. Therefore, teachers require more information about what they can do and what activities and materials they can prepare to develop this competence. Semiotics, which studies all areas of language, and language teaching are interconnected fields (Kumral, 2013: 32). Semiotics is an approach that teachers can use in planning, teaching and assesment stages in foreign language teaching. The aim of this study is to design lessons, activities and materials by utilizing semiotics, semiotic elements and sub-branches of semiotics in order to include and develop intercultural communicative competence in foreign language lessons. For this purpose, lesson, material and activity designs were prepared for English as a Foreign Language lessons and Turkish as a Foreign Language lessons for A1, A2, B1, B2 and C1 language levels. The study is based on Byram's Intercultural Communicative Competence Model. The objectives of the lesson designs were determined in accordance with Byram's Intercultural Communicative Competence Model and were included at the beginning of each plan. Each activity was explained step by step and the objectives of these stages for intercultural communicative competence and their semiotic connections were explained.