The effects of news arrival on stock return and volatility
Haber gelişlerinin getiri ve volatilite üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 826475
  2. Yazar: FEYZA DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NİHAT SOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Maliye, Econometrics, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın amacı, Ocak 2022-Haziran 2022 döneminde Bist-30'da işlem gören şirketler tarafından Kamu Aydınlatma Platformun (KAP)'da açıkladıkları haberlerin hisse getirileri ve volatilitesi üzerindeki etkilerini incelemektir. Firmalara ait bu haber paylaşımları 6 farklı kategoride incelenmiş olup toplamda 1673 adet gelen haber etkisi gözlemlenmiştir. Daha sonra bu kategoriler içinde haber sayısının en fazla olduğu 3 kategori Kurumsal Yönetime İlişkin Duyurular, Finansal Duyurular, Şirket Hakkında Genel Bilgi Paylaşım haberlerinin etkisi ayrı ayrı incelenmiştir. Firma özelinde haberlerin yanı sıra Matriks veri tabanında yayınlanan 8 ülkeye ait Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE), Dış Ticaret Dengesi (FTB) ve Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) makroekonomik verilere alınarak toplamda 227 makroekonomik haberin Bist-30'da yer alan şirketlerin getirileri ve volatiliteleri üzerindeki etkisi ölçülmüştür. Bist-30'da yer alan şirketlerin hisse fiyatları 5'er dakikalık aralıklarla alınarak getiri hesaplanmıştır. Veri analizi için Garch (1,1) modeli kullanılmıştır. Analiz sonuçları gösteriyor ki firmaya özel ve makroekonomik haberlerin gelmesinin hisse senedi getirileri üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisi mevcuttur. Şirkete özel haberlerin getiri üzerindeki etkisi, makroekonomik haberlerin etkisine kıyasla daha belirgindir. Şirkete özel haber türleri arasında hisse senedi getirileri üzerinde en fazla etkiyi kurumsal yönetime ilişkin duyurular yapmaktadır. Volatilite üzerinde etkiye baktığımızda ise gelen haberlerin oynaklık üzerindeki etkisi çok güçlü değildir ancak var olan etkinin tamamı pozitif yönlüdür. Etkin piyasalar hipotezine göre istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif getirilerin varlığı Borsa İstanbul'un yarı güçlü formda etkinlik göstermediğini ifade etmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of news announced on the Public Disclosure Platform (PDP) by Bist-30 companies on stock returns and volatility during the period of January 2022 to June 2022. There was a total of 1,673 news effects observed, based on the examination of the texts related to company news in six categories. Subsequently, the effects of the announcements related to corporate governance, financial announcements, and general information announcements about the companies, which has the highest amount of news among these categories, were examined separately. In addition to company-specific news, the Consumer Price Index (CPI), Foreign Trade Balance (FTB), and Gross Domestic Product (GDP) of eight countries published in the Matrix database are taken into account as macroeconomic data. The effect of the total of 227 macroeconomic news on the returns and volatilities of the companies in the Bist-30 were examined. The return of Bist-30 companies was calculated by taking the share prices of the companies at 5-minute intervals. GARCH (1,1) model was used to analyze the data. The analyses indicate that company-specific and macroeconomic news has a significant and positive impact on stock returns. The impact of company-specific news on returns is greater than the impact of macroeconomic news. Corporate governance announcements have the greatest effect on stock returns, relative to other categories of company-specific news. When examining the effect on volatility, the impact of incoming news on volatility is weak, but the existing effect is positive. According to the Efficient Markets Hypothesis (EMH), the existence of statistically significant positive returns indicates that Borsa İstanbul is not semi-strongly efficient.